09.03.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 9 marca 2017 r., sygn. I FSK 1483/15

Ochrona prawna przed pozbawieniem prawa do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi, który na podstawie obiektywnych przesłanek nie wiedział lub nie mógł wiedzieć, że dana transakcja wiązała się z przestępstwem w dziedzinie podatku od wartości dodanej, czy też podatnik nie miał przesłanek podejrzewać, że dopuszczono się nieprawidłowości lub przestępstwa. Innymi słowy: ochrona ta przysługuje podatnikom wykazującym się należytą starannością i dbałością o własne interesy w obrocie gospodarczym.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Bożena Dziełak, Protokolant Jan Jaworski, po rozpoznaniu w dniu 9 marca 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 2 kwietnia 2015 r., sygn. akt I SA/Wr 2507/14 w sprawie ze skargi A. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 28 października 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do grudnia 2011 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we W. kwotę 3.600 (słownie: trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 2 kwietnia 2015 r., sygn. akt I SA/Wr 2507/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2016 r., poz. 718, ze zm.), dalej p.p.s.a., oddalił skargę A. B. (dalej: strona lub skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. (dalej: organ lub organ odwoławczy) z dnia 28 października 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do grudnia 2011 r.

1. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi

W wyniku postępowania przeprowadzonego przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. (dalej: Naczelnik Urzędu Skarbowego lub organ pierwszej instancji) stwierdzono fakt odliczenia przez stronę w deklaracjach VAT-7 za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2011 r. podatku naliczonego wynikającego m. in. z 73 faktur VAT dokumentujących zakup odzieży i obuwia. Dokonując weryfikacji wystawców przedmiotowych faktur w bazach danych zawierających informacje o podatnikach i przedsiębiorcach Naczelnik Urzędu Skarbowego ustalił, iż 12 kontrahentów strony to tzw. podmioty nieistniejące, tj. takie, które nie zostały zarejestrowane w urzędach skarbowych dla potrzeb rozliczeń w zakresie podatku od towarów i usług, ale również jako podmioty prowadzące działalność gospodarczą. W rezultacie organ pierwszej instancji uznał, że zaewidencjonowane przez stronę faktury zakupu, wystawione przez takich kontrahentów, nie odzwierciedlały rzeczywistego przebiegu operacji gospodarczych, gdyż zostały dokonane przez podmioty nieistniejące. Dlatego też Naczelnik Urzędu Skarbowego, decyzją z dnia 28 października 2014 r. - nie kwestionując wielkości sprzedaży zadeklarowanej przez stronę - na podstawie art. 86 ust. 1 w zw. z art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.), dalej: ustawa o VAT, pozbawił ją prawa do odliczenia podatku naliczonego z zakwestionowanych faktur.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne