01.03.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 1 marca 2017 r., sygn. II FSK 322/15

Z uwagi na zasadę prawdy obiektywnej, na której opiera się postępowanie dowodowe normowane przepisami Ordynacji podatkowej, w postępowaniu przed organami podatkowymi nie ma podstaw do przyjmowania domniemań faktycznych.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Andrzej Jagiełło (sprawozdawca), Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia WSA del. Marek Olejnik, Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 1 marca 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. K. i B. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 1 października 2014 r. sygn. akt I SA/Sz 538/14 w sprawie ze skargi B. K. i B. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie z dnia 3 marca 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od środków transportowych za 2013 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie, 3) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie na rzecz B. K. i B. K. kwotę 900 (słownie: dziewięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 1 października 2014 r., sygn. akt I SA/Sz 538/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę B.K. i B.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie z dnia 3 marca 2014 r. w przedmiocie podatku od środków transportowych za 2013 r.

1.2. Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, że Prezydent Miasta K. wszczął w dniu 4 kwietnia 2013 r. wobec B.K. postępowanie podatkowe w celu określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od środków transportowych należnego w 2013 r. za trzy środki transportowe: dwa ciągniki siodłowe (nr rej. [...] oraz [...]) i naczepę ciężarową (nr rej. [...]). Następnie, w dniu 4 września 2013 r., postępowaniem podatkowym została objęta B.K. - żona B.K. Powodem wszczęcia postępowania był fakt odmowy złożenia przez podatnika deklaracji na podatek od środków transportowych i niezapłacenie tego podatku, do czego był zobowiązany z mocy prawa. Organ pierwszej instancji wydał w dniu 25 listopada 2013 r. decyzję, w której określił stronom wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od środków transportowych za 2013 rok na kwotę 5.211 zł Po rozpatrzeniu odwołania podatników, decyzją z dnia 3 marca 2014 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy tę decyzję. Organ wskazał, że istniały podstawy do wszczęcia postępowania w sprawie określenia wysokości zobowiązania w podatku od środków transportowych, ponieważ podatnik - wbrew ustawowemu obowiązkowi - odmówił złożenia deklaracji podatkowych na podatek za 2013 r. ani też nie zapłacił należnego podatku. Postępowanie prowadzone było zgodnie z zasadami wynikającymi z ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) - dalej: O.p. i wykazało, że podatnikiem podatku od środków transportowych za dwa ciągniki siodłowe i naczepę ciężarową są ich właściciele, czyli małżonkowie K.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne