24.11.2016

Wyrok NSA z dnia 24 listopada 2016 r., sygn. II OSK 2507/15

Spółkę osobową należy traktować jak odrębny od wspólników podmiot. Spółka osobowa ma zdolność prawną, gdyż jest podmiotem prawa, ma zdolność do czynności prawnych (może nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, oraz zaciągać zobowiązania) i zdolność sądową (może pozywać i być pozywaną). Ma wyodrębnienie organizacyjne związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, jako celu utworzenia spółki, i majątkowe, będące odrębną masą majątkową od majątków wspólników. Stanowi wobec tego odrębną od wspólników strukturę pod względem organizacyjnym i majątkowym, podobnie jak osoby prawne.

Teza od Redakcji

 

Dnia 24 listopada 2016 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zdzisław Kostka Sędziowie: sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz sędzia del. NSA Jerzy Solarski (spr.) Protokolant: sekretarz sądowy Agnieszka Chustecka po rozpoznaniu w dniu 24 listopada 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 25 czerwca 2015 r. sygn. akt II SA/Kr 564/15 w sprawie ze skargi T. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia jednorazowej opłaty z tytułu zbycia nieruchomości oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 czerwca 2015 r., sygn. akt II SA/Kr 564/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie (dalej: "WSA"), po rozpoznaniu sprawy ze skargi T. S. (dalej: "Skarżącego") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. (dalej: "Kolegium") z dnia [...] lutego 2015 r. Nr [...] w przedmiocie ustalenia jednorazowej opłaty z tytułu zbycia nieruchomości, skargę oddalił.

W uzasadnieniu przedstawiono następującą argumentację faktyczną i prawną:

decyzją z dnia [...] października 2014 r. znak [...] Burmistrz Miasta i Gminy Ś. ustalił T. S. jednorazową opłatę w wysokości [...] zł z tytułu wzrostu wartości nieruchomości oznaczonych w ewidencji gruntów jako działka nr [...] o powierzchni 3,39 ha, oraz udziału 4/5 części w prawie własności nieruchomości składającej się z działek ewidencyjnych nr [...] o pow. 1,2268 ha, [...] o pow. 4,6502 ha, [...] o pow. 4,8876 ha położonej w miejscowości R., gmina Ś., z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanej zmianą miejscowego planu zagospodarowania. Stwierdzono, że zostały spełnione wszystkie przesłanki do ustalenia opłaty planistycznej: udokumentowany opracowanym na zlecenie Gminy operatem szacunkowym wzrost wartości opisanej wyżej nieruchomości związany ze zmianą miejscowego planu, zbycie nieruchomości przez T. S. umową przeniesienia własności w wykonaniu zobowiązania do wniesienia wkładów niepieniężnych (umowa z dnia [...] marca 2009 r. Rep. [...]) zachowanie terminu, o którym mowa w art. 37 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2012, poz. 647; dalej: "u.p.z.p.") do ustalenia opłaty. Wskazano także na istnienie podstawy prawnej zastosowania 15 % stawki zapisanej w § 51 uchwały Rady Miejskiej w Ś. nr [...] z dnia [...] sierpnia 2007r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Ś.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne