04.11.2016

Wyrok NSA z dnia 4 listopada 2016 r., sygn. II OSK 208/15

Istotą wymogu posiadania uzgodnienia konserwatora zabytków jest uzyskanie oceny wyspecjalizowanego organu administracji, czy rozbudowa lub przebudowa obiektu nie będzie skutkowała naruszeniem jego wartości zabytkowych.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędziowie Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński (spr.) Sędzia del. WSA Czesława Nowak-Kolczyńska Protokolant starszy asystent sędziego Justyna Żurawska po rozpoznaniu w dniu 4 listopada 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej U. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 16 października 2014 r. sygn. akt II SA/Sz 220/14 w sprawie ze skargi U. F. na decyzję Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Szczecinie z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego zamiennego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 16 października 2014 r., sygn. akt II SA/Sz 220/14, oddalił skargę U. F. na decyzję Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Szczecinie z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego zamiennego.

Powyższy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Szczecinie w wyniku przeprowadzonych czynności kontrolnych w sprawie robót budowlanych przy ul. Ż. [...] w K. związanych z rozbudową budynku mieszkalnego, budową garażu, ogrodzenia od strony ulicy oraz parkanu pomiędzy działkami nr [...] i [...], ustalił, że roboty te wykonane zostały w sposób istotnie odbiegający od warunków określonych w decyzji o pozwoleniu na budowę z dnia [...] września 1996 r. Mianowicie dokonano istotnego odstępstwa od zatwierdzonego projektu budowlanego w zakresie charakterystycznych parametrów garażu, budując budynek jednokondygnacyjny, bez poddasza użytkowego, pomimo, że zatwierdzony projekt budowlany dotyczył garażu z poddaszem użytkowym. Według zatwierdzonego projektu budowlanego taras powinien być zlokalizowany w odległości 0,65 m od granicy działki nr [...], natomiast w trakcie budowy rozbudowano go w kierunku działki nr [...], lokalizując bezpośrednio przy granicy z tą działką i zwiększając jego powierzchnię. Nadto w rozbudowanej części budynku zmieniono ilość okien i ich usytuowanie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne