18.11.2016

Wyrok NSA z dnia 18 listopada 2016 r., sygn. I OSK 2152/15

Pojęcie oddzielny pokój ma sens tylko wtedy, gdy zachodzi konieczność dzielenia lokalu mieszkalnego z innymi osobami. W razie braku innych osób zamieszkujących lokal mieszkalny nie można dokonać rozróżnienia na pokoje oddzielne i nieoddzielne.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Jolanta Rudnicka, Sędzia NSA Wojciech Jakimowicz (spr.), Sędzia del. NSA Jacek Hyla, Protokolant sekretarz sądowy Julia Chudzyńska, po rozpoznaniu w dniu 18 listopada 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 marca 2015 r. sygn. akt II SA/Wa 451/14 w sprawie ze skargi I.P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [..] grudnia 2013 r. nr [..] w przedmiocie odmowy przyznania dodatku mieszkaniowego 1) uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2) odstępuje od zasądzenie od Ilony Pawelec na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 24 marca 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną przez I.P. decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [..] grudnia 2013 r., nr [..] oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z dnia [..] lipca 2013 r. w przedmiocie odmowy przyznania dodatku mieszkaniowego i stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.

Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie, po rozpatrzeniu odwołania I.P. od decyzji Prezydenta m.st. Warszawy z dnia [..] lipca 2013 r., nr [..] o odmowie przyznania dodatku mieszkaniowego, utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu I instancji.

W ocenie Samorządowego Kolegium Odwoławczego, organ I instancji właściwie przyjął podane dane i poprawnie zinterpretował przepisy ustawy odmawiając przyznania dodatku mieszkaniowego I.P. z uwagi na to, że powierzchnia użytkowa mieszkania wnioskodawczyni przekracza o więcej niż 30% powierzchnię normatywną dla jednej osoby. Wnioskodawczyni mieszka w lokalu mieszkalnym o powierzchni 48,75 m2, w tym powierzchnia pokoi i kuchni wynosi 38,27 m2, co stanowi 78,50% powierzchni mieszkania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne