19.11.2015

Wyrok NSA z dnia 19 listopada 2015 r., sygn. I OSK 2852/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Marzenna Linska- Wawrzon Sędzia del. WSA Rafał Wolnik Protokolant starszy asystent sędziego Dominika Człapińska po rozpoznaniu w dniu 19 listopada 2015r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 28 maja 2014 r. sygn. akt II SA/Bd 300/14 w sprawie ze skargi Z.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie dodatku mieszkaniowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 maja 2014 r. sygn. akt II SA/Bd 300/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę Z. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy z dnia [...] lutego 2014 r. w przedmiocie dodatku mieszkaniowego.

Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Z. S. złożyła wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego na częściowe pokrycie wydatków na lokal przy ul. [...] w Bydgoszczy.

Prezydent Miasta Bydgoszczy decyzją z dnia [...] stycznia 2014 r. - na postawie art. 2 ust. 1, art. 4, art. 5 ust.1, 3 i 5 oraz art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 966 ze zm.) - odmówił przyznania wnioskowanego dodatku mieszkaniowego z powodu nie spełnienia warunku dotyczącego normatywnej powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego, objętego wnioskiem. Organ wskazał, iż z potwierdzonych przez zarządcę domu dokumentów wynika, że powierzchnia użytkowa zajmowanego przez skarżącą lokalu nr [...] wynosi 48,70 m². Przepis art. 5 ust.1 ustawy o dodatkach mieszkaniowych stanowi zaś, że normatywna powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego dla 1 osoby nie może przekroczyć 35,00 m². Wprawdzie, w art. 5 ust.5 pkt 1 ustawy o dodatkach mieszkaniowych ustawodawca dopuszcza możliwość otrzymania dodatku mieszkaniowego w sytuacji przekroczenia normatywnej powierzchni użytkowej lokalu, niemniej o nie więcej niż 30%, co dla 1 osoby wynosi 45,50 m². W przypadku skarżącej powierzchnia użytkowa zajmowanego lokalu przekracza powierzchnię normatywną o więcej niż 30%. Wobec tego, w ocenie organu, należało odmówić przyznania skarżącej dodatku mieszkaniowego, zważywszy, że powołane przepisy mają charakter bezwzględnie obowiązujących i nie przewidują żadnych odstępstw od ustalonych norm, a dodatek mieszkaniowy jest świadczeniem obligatoryjnym przysługującym tym tylko osobom, które spełniają warunki przewidziane przez ustawodawcę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne