06.12.2016 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 6 grudnia 2016 r., sygn. II OSK 1159/16

Narażenie zawodowe to czynniki szkodliwe dla zdrowia występujące w środowisku pracy albo ze względu na sposób wykonywania pracy mogące bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem spowodować jedną z chorób wymienionych w wykazie chorób zawodowych.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz (spr.) Sędziowie sędzia NSA Jerzy Stelmasiak sędzia del. WSA Tamara Dziełakowska po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 2016 r. na posiedzeniu niejawnym Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej [...] sp. z o. o. w Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 30 grudnia 2015 r. sygn. akt II SA/Ke 975/15 w sprawie ze skargi [...] sp. z o. o. w Z. na decyzję Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Kielcach z dnia [...] sierpnia 2015 r. znak: [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 30 grudnia 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę [...] sp. z o.o. w Z. na decyzję Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Kielcach z dnia [...] sierpnia 2015 r., utrzymującą w mocy decyzję organu I instancji z dnia [...] lipca 2015 r. w przedmiocie choroby zawodowej.

W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że T. K. w latach 1975 - 2003 pracował w Elektrowni [...], a od 1 lutego 2003 r. do chwili obecnej pracuje w Spółce [...]. Zatrudniony był na stanowisku konserwatora, następnie starszego konserwatora i gdzie był narażony na hałas, wibrację, gorący mikroklimat oraz pyły przemysłowe. Do obowiązków strony należało wykonywanie prac porządkowych na obiektach technologicznych Elektrowni - Instalacji Odsiarczania Spalin oraz w Zakładzie Przeróbki Kamienia Wapiennego. Prace te polegały na zmywaniu poziomów technologicznych przy pomocy węża z wodą pod ciśnieniem oraz zbieraniu za pomocą łopaty rozsypanego gipsu i kamienia wapiennego. Pismem z dnia 8 grudnia 2014 r. zwrócono się do ww. Spółki o informację, czy pracownik w trakcie pracy ma kontakt z alergenami gumy, w szczególności N-cykloheksylo-N-fenylo-4-fenylenodiaminą, N-fenylo-N-izopropylo-4fenylenodiaminą IPPD, N,N-Difenylo-4-fenylenodiamina, a także 4-tert-butylokatecholem i żywicą fenolowo - formaldehydową. W odpowiedzi Spółka poinformowała, że pracownik nie miał bezpośredniego kontaktu z alergenami gumy, nie przedstawiono jednak na tę okoliczność żadnego dowodu. W oświadczeniu z dnia 15 grudnia 2014 r. T. K. stwierdził, że w czasie pracy używał węży gumowych i łopat z uchwytami plastikowymi oraz miał kontakt z pyłami gumy powstającymi ze ścierania się taśmociągów podczas transportu gipsu i kamienia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne