06.12.2016

Wyrok NSA z dnia 6 grudnia 2016 r., sygn. II OSK 1195/16

Budowlane prawo

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędzia del. WSA Tamara Dziełakowska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. J. i A. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 11 stycznia 2016 r. sygn. akt II SA/Kr 1494/15 w sprawie ze skargi B. J. i A. J. na decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie z dnia [...] października 2015 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie zmiany sposobu użytkowania budynku oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 11 stycznia 2016 r., sygn. akt II SA/Kr 1494/15 oddalił skargę B. J. i A. J. na decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie z dnia [...] października 2015 r. w przedmiocie umorzenia postepowania administracyjnego.

Zaskarżony wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Decyzją z dnia [...] lutego 2015 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Suchej Beskidzkiej na podstawie art. 105 § 1 k.p.a. w związku z art. 71 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2013 r., poz. 1409) umorzył postępowanie w sprawie samowolnej zmiany sposobu użytkowania budynku garażowo - gospodarczego usytuowanego na działce nr [...] położonej w M. stanowiącej własność J. G.

W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że z inicjatywy skarżących kilkukrotnie przeprowadził kontrolę sposobu użytkowania w/w obiektu. Ustalił, że budynek zrealizowany został na podstawie pozwolenia na budowę. Znajdują się w nim dwa pomieszczenia, jedno gospodarcze na sprzęt ogrodniczy oraz garaż z dwoma miejscami parkingowymi na samochody osobowe. W czasie kontroli w budynku przechowywane były: bramki do gry w piłkę, stół do gry w "ping -ponga", samochód osobowy oraz helikopter na wózku (statek powietrzny o nr [...]). Właściciel oświadczył, że użytkuje budynek jako garaż dla samochodów osobowych i sporadycznie przetrzymuje w nim helikopter. W związku z powyższym w toku postępowania organ wystąpił do Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej o zajęcie stanowiska, czy w związku z przetrzymywaniem helikoptera w budynku gospodarczo - garażowym uległy zmianie warunki bezpieczeństwa pożarowego. W odpowiedzi z dnia 29 lipca 2014 r. organ ten poinformował, że "w przepisach przeciwpożarowych jest mowa o garażowaniu pojazdów silnikowych (brak jest rozróżnienia czy jest to samochód, czy helikopter), dlatego nie uległy zmianie warunki bezpieczeństwa pożarowego". Nadto do organu wpłynęło pismo Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie z dnia 17 listopada 2014 r. z wynikami pomiarów hałasu informujące o nieprzekroczeniu norm hałasu z powodu użytkowania helikoptera.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne