17.11.2016

Wyrok NSA z dnia 17 listopada 2016 r., sygn. II OSK 398/16

W orzecznictwie i doktrynie ukształtował się pogląd, zgodnie z którym odpowiednie stosowanie przepisów prawa nie jest czynnością jednolitą, gdyż można wyróżnić sytuacje, gdy przepisy prawa mogą być stosowane bez żadnych zmian w ich dyspozycji, przypadki, gdy przepisy, które mają być stosowane wymagają określonych modyfikacji oraz sytuacje, w których określone przepisy nie mogą być w ogóle stosowane z uwagi na ich bezprzedmiotowość lub sprzeczność z przepisami ustanowionymi dla tych stosunków, do których miałyby one być stosowane odpowiednio. Odnośnie do odesłania numerycznego z zastrzeżeniem odpowiedniego stosowania, zastosowanie powinny mieć jedynie te przepisy odniesienia, które wymienił ustawodawca.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Barbara Adamiak Sędziowie NSA Andrzej Jurkiewicz (spr.) del WSA Paweł Groński Protokolant asystent sędziego Anna Górska po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2016r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej B.W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 7 października 2015 r. sygn. akt IV SA/Po 147/15 w sprawie ze skargi B.W. na decyzję Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w P. z dnia [...] grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 7 października 2015 r. sygn. akt IV SA/Po 147/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę B.W. na decyzję Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania.

Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Decyzją z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] (znak [...]), po kolejnym rozpoznaniu sprawy, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania, wskazując na art. 71 ust. 3 oraz art. 51 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) w zw. z art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane (Dz.U. Nr 93, poz. 888) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2013 r., poz. 267), zwanej dalej "k.p.a.", nakazał właścicielom nieruchomości przy ul. [...] i przy ul. [...] w P. - B.W., M.W., M.C., E.C. - przywrócenie poprzedniego sposobu użytkowania znajdujących się na wyżej wymienionych nieruchomościach budynków, w częściach użytkowanych dla potrzeb prowadzonej działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Organ nadzoru budowlanego sprecyzował, że nakaz należy zrealizować poprzez zaprzestanie prowadzenia działalności rozrywkowej i gastronomicznej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne