24.11.2016

Wyrok NSA z dnia 24 listopada 2016 r., sygn. II OSK 443/15

 

Dnia 24 listopada 2016 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zdzisław Kostka Sędziowie: sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz (spr.) sędzia del. NSA Jerzy Solarski Protokolant: sekretarz sądowy Agnieszka Chustecka po rozpoznaniu w dniu 24 listopada 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Pomorskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 22 października 2014 r. sygn. akt II SA/Gd 166/14 w sprawie ze skargi J. K. na decyzję Wojewody Pomorskiego z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 22 października 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku po rozpoznaniu sprawy ze skargi J. K. uchylił zaskarżoną decyzję Wojewody Pomorskiego z dnia [...] stycznia 2014 r. w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego.

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło na tle następującego stanu faktycznego i prawnego sprawy.

Decyzją z dnia [...] lutego 2013 r. Starosta Wejherowski zatwierdził projekt budowlany i wydał Gminie [...] pozwolenie na budowę sieci kanalizacji sanitarnej na działkach wymienionych w decyzji położonych w [...].

Odwołanie od powyższej decyzji złożyła J. K.- właścicielka elektrowni wodnej w [...].

Decyzją z dnia [...] stycznia 2014 r. Wojewoda Pomorski na podstawie art. 138 § 1 pkt 3 K.p.a. oraz art. 28 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 1409 - zwanej dalej Prawem budowlanym) umorzył postępowanie odwoławcze. Zdaniem organu II instancji odwołująca się z uwagi na brak przepisów prawa materialnego, które w związku z planowaną inwestycją ograniczałyby sposób zagospodarowania jej nieruchomości, nie może zostać uznana za stronę postępowania w sprawie pozwolenia na budowę. Jak wskazał Wojewoda nieruchomość skarżącej położona jest w odległości 15 m od drogi gminnej, gdzie ma być usytuowana kanalizacja sanitarna. Lokalizacja kanalizacji w odległości co najmniej 15 m od zbiornika nie wprowadza żadnych ograniczeń w sposobie zagospodarowania elektrowni wodnej znajdującej się na działce nr [...]. Wszelkie pęknięcia i rysy oraz ubytki w betonie są natomiast spowodowane ruchem samochodów ciężarowych na drodze gminnej, powodującym drgania oraz pracującym sprzętem zagęszczającym drogę. Są to jednak okoliczności faktyczne, a nie prawne i niezwiązane z lokalizacją kanalizacji sanitarnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne