08.11.2016

Wyrok NSA z dnia 8 listopada 2016 r., sygn. II OSK 249/15

W judykaturze trafnie wskazuje się, że nakazanie przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania jest możliwe tylko wówczas, gdy zobowiązany nie wykonał w terminie nałożonych obowiązków lub mimo wstrzymania użytkowania obiektu budowlanego, w dalszym ciągu kontynuował zmieniony sposób użytkowania.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędziowie sędzia NSA Robert Sawuła (spr.) sędzia del. WSA Tomasz Grossmann Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Godlewski po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 17 września 2014 r. sygn. akt II SA/Ke 35/14 w sprawie ze skargi J. S. na decyzję Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Kielcach z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie nakazu przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania budynku oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 17 września 2014 r., sygn. akt II SA/Ke 35/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny (powoływany dalej jako: WSA) w Kielcach oddalił skargę J. S. na decyzję Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego (ŚWINB) w Kielcach z dnia 12 sierpnia 2011r. znak: WINB-WOA.7721.4.22.2011 w przedmiocie nakazu przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania budynku. Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Jak wynika z przywołanego uzasadnienia powyższego wyroku wskutek interwencji mieszkańców miejscowości [...] przeprowadzono w dniu 1 czerwca 2009 r. kontrolę na działce nr [...] położonej przy ul. [...]. Na działce tej znajduje się budynek byłej odlewni metali kolorowych, a obecnie zrealizowana jest w nim linia produkcyjna kostki brukowej. L. S. i M. A. oświadczyli do protokołu kontroli, że wspólnie z A. P. są właścicielami [...] oraz działek nr [...], [...], [...], [...] i [...] w [...] oraz wszystkich obiektów znajdujących się na tych działkach. W 2008 r. po wystąpieniu z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy z uwagi na zamiar zmiany sposobu użytkowania budynku odlewni z przeznaczeniem na zamontowanie linii do produkcji kostki brukowej, nie czekając na wydanie decyzji, zdemontowali stare urządzenia i na początku 2009 r. przystąpili do montażu linii produkcyjnej kostki brukowej. W ramach tego przedsięwzięcia zrealizowano: nową posadzkę betonową, zamontowano wibroprasę, system przenośników i wind, wózek wielowidłowy szynowy, regały, przenośnik pakujący, owijarkę i sterownię. Na zewnątrz budynku zamontowano natomiast do istniejącego uprzednio podłoża betonowego betoniarkę wraz z obudową oraz dwa silosy na cement, a także podwieszono do istniejących słupów taśmociąg kruszyw. Według oświadczeń L. S. i M. A. pełny zakres robót został już zakończony i trwały próby rozruchowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne