26.10.2016

Wyrok NSA z dnia 26 października 2016 r., sygn. II OSK 137/15

Jak wskazano w piśmiennictwie, obowiązek uwzględnienia skargi na uchwałę organu gminy powstaje wówczas, gdy naruszenie interesu prawnego lub uprawnienia skarżącego jest związane z jednoczesnym naruszeniem obiektywnego porządku prawnego. Obowiązku takiego nie ma wówczas, gdy naruszony zostaje interes prawny lub uprawnienie skarżącego, ale dzieje się to w zgodzie z obowiązującym prawem.

Teza od Redakcji

 

Dnia 26 października 2016 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Małgorzata Miron sędzia del. WSA Piotr Korzeniowski Protokolant: starszy asystent sędziego Maciej Stojek po rozpoznaniu w dniu 26 października 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej G. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 16 października 2014 r. sygn. akt II SA/Bk 616/14 w sprawie ze skargi K. C. na uchwałę Rady Miejskiej w Czyżewie z dnia 25 kwietnia 2013 r. nr XXVII/195/13 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Białymstoku do ponownego rozpoznania, 2. zasądza od K. C. na rzecz Gminy Czyżew kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyrokiem z dnia 16 października 2014 r., sygn. akt II SA/Bk 616/14, po rozpoznaniu skargi K. C. na uchwałę Rady Miejskiej w Czyżewie z dnia 25 kwietnia 2013 r. nr XXVII/195/13 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały.

Wyrok wydany został w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

W dniu 25 kwietnia 2013 r. Rada Miejska w Czyżewie podjęła uchwałę Nr XXVII/195/13 w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Czyżew - część I, obejmującego m.in. działkę oznaczoną geodezyjnym numerem ewidencyjnym 15 położoną w miejscowości D.. Działka powyższa stanowi własność K. C. i została przez niego w dniu 19 stycznia 2012 r. wydzierżawiona dla W. Sp. z o.o. w Warszawie na okres 30 lat w celu zlokalizowania na niej elektrowni wiatrowej. Z tego tytułu skarżący miał otrzymywać przez okres trwania umowy czynsz dzierżawny w wysokości 25 000 zł rocznie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne