19.05.2016

Wyrok NSA z dnia 19 maja 2016 r., sygn. I OSK 3426/15

Decyzję ujmuje się jako kwalifikowany akt administracyjny, stanowiący przejaw woli organu administracyjnego, wydany na podstawie powszechnie obowiązującego prawa administracyjnego, o charakterze władczym i zewnętrznym, rozstrzygający sprawę konkretnie oznaczonej osoby fizycznej lub prawnej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Bożena Popowska Sędziowie: Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.) Sędzia del. WSA Dorota Apostolidis Protokolant starszy asystent sędziego Anna Siwonia- Rybak po rozpoznaniu w dniu 19 maja 2016r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 10 września 2015 r. sygn. akt III SA/Kr 451/15 w sprawie ze skargi S. S. na decyzję Rektora [...] Wyższej Szkoły im. [...] w K. z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie skreślenia z listy studentów 1. uchyla zaskarżony wyrok i stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji Dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu [...] Wyższej Szkoły im. [...] w K. z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...], 2. zasądza od Rektora [...] Wyższej Szkoły im. [...] w K. na rzecz S. S. kwotę 777 (siedemset siedemdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę S. S. na sprecyzowaną w sentencji decyzję Rektora [...] Wyższej Szkoły im. [...] w K. (dalej Uczelnia).

W jego uzasadnieniu Sąd podał, że decyzją Dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu tejże Szkoły z dnia [...] stycznia 2015 r., wydaną na podstawie art. 190 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r., poz. 527 ze zm.), dalej cytowana jako ustawa, skreślono S. S. z listy studentów z powodu niepodpisania przezeń propozycji rozwiązania umowy o warunkach odpłatności za studia. Jak wskazano w jej motywach, Senat Uczelni w dniu 26 września 2014 r. podjął uchwałę o likwidacji kierunku Edukacja Techniczno Informatyczna, a uczynił to z uwagi na brak rekrutacji przez dwa kolejne lata i brak minimum kadrowego. Spowodowało to konieczność rozwiązania zawartej umowy o warunkach odpłatności za studia. Ponieważ student nie podpisał przedłożonego mu porozumienia w tej materii, konieczne stało się skreślenie go z listy studentów. Rektor Uczelni nie uwzględnił odwołania S. S., w którym eksponował on naruszenie przywołanego przepisu ustawy i przepisów procesowych, żądając umożliwienia mu kontynuowania nauki, gdyż doszedł organ ten do przekonania, że zniesienie kierunku studiów skutkuje obligatoryjnym skreśleniem z listy studentów, która to lista przestała istnieć. Zważył nadto, iż Uczelnia zaproponowała studentom likwidowanego kierunku studia na innych [...] uczelniach, jednak odwołujący się na to nie przystał. Niepodpisanie przez niego porozumienia o rozwiązaniu umowy o odpłatności za studia musiało zatem powodować podjęcie decyzji o skreśleniu go z listy studentów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne