13.09.2016 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 13 września 2016 r., sygn. I OSK 78/15

Podstawą skargi kasacyjnej jest naruszenie przez wojewódzki sąd administracyjny przepisów postępowania sądowoadministracyjnego. Z istoty skargi kasacyjnej jako środka odwoławczego od wyroku sądu administracyjnego pierwszej instancji, wynika, że podstawą skargi kasacyjnej jest naruszenie przez sąd przepisów postępowania sądowoadministracyjnego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Irena Kamińska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Roman Ciąglewicz Sędzia del. WSA Sławomir Antoniuk Protokolant asystent sędziego Aleksander Jakubowski po rozpoznaniu w dniu 13 września 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej F.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 19 września 2014 r. sygn. akt II SA/Po 432/14 w sprawie ze skargi F.M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lesznie z dnia 7 lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie rozłożenia na raty nienależnie pobranego zasiłku pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

W następstwie kilkukrotnego rozstrzygania sprawy o zwrot nienależnie pobranego świadczenia, w dniu 22 października 2010 r. Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Święciechowie, działający z upoważnienia Wójta Gminy Święciechowa, wydał decyzję o zwrocie przez F.M. nienależnie pobranego świadczenia z tytułu zasiłku pielęgnacyjnego za okres od 1 września 2005 r. do dnia 31 marca 2009 r. w kwocie 6471 zł wraz z odsetkami w wys. 2627,22 złotych. Decyzja ma walor ostatecznej i prawomocnej bowiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 31 marca 2011 r. sygn. akt IV SA/Po 116/11 oddalił skargę F.M. na utrzymującą w mocy to rozstrzygnięcie decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lesznie z dnia 10 grudnia 2010 r. Skargi kasacyjnej od wymienionego wyroku nie złożono.

Dnia 19 kwietnia 2011 r. F.M. złożył wniosek o umorzenie w całości nienależnie pobranego zasiłku pielęgnacyjnego, wskazując, że jego sytuacja materialna i osobista jest bardzo trudna. W następstwie kilkukrotnego rozstrzygania sprawy o umorzenie przedmiotowych kwot, Wójt Gminy Święciechowa decyzją z dnia 27 października 2012 r. orzekł o odmowie umorzenia nienależnie pobranego świadczenia, uznając, że w sprawie nie zachodzą szczególne okoliczności przemawiające za uwzględnieniem wniosku. Stwierdził, że wysokość dochodu strony została ustalona bezspornie i po opłaceniu comiesięcznych kosztów, w dyspozycji wnioskodawcy pozostaje kwota 970 zł miesięcznie, która nawet po zakupie wyżywienia wystarczyłaby na spłatę nienależnie pobranych świadczeń, chociażby w ratach. SKO w Lesznie decyzją z dnia 10 grudnia 2012 r. utrzymało w mocy zaskarżoną przez stronę decyzję. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu prawomocnym wyrokiem z dnia 9 kwietnia 2013 r. sygn. II SA/Po 140/13 oddalił skargę F.M. na powyższą decyzję.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne