Wyrok NSA z dnia 14 września 2016 r., sygn. II OSK 3147/14
Decyzja o wydaleniu cudzoziemca jest reakcją na fakt naruszenia przez niego prawa. Tego rodzaju decyzja, z uwagi na swój skutek, powinna być podejmowana w szczególności z zachowaniem zasady proporcjonalności. Ustalana relacja między działaniem, bądź zaniechaniem cudzoziemca a wydaleniem powinna być więc oparta na wnikliwej prognozie zachowania cudzoziemca. Rokowania te powinny być nakierowane na prawdopodobieństwo zakłócenia przez cudzoziemca ochrony porządku publicznego w kraju, w którym przebywa.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Chlebny /spr./ Sędziowie: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędzia NSA del. Tomasz Zbrojewski Protokolant: starszy asystent sędziego Katarzyna Miller po rozpoznaniu w dniu 14 września 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 czerwca 2014 r. sygn. akt IV SA/Wa 731/14 w sprawie ze skargi A. M. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie wydalenia z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 25 czerwca 2014 r. oddalił skargę A. M. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z [...] stycznia 2014 r. w przedmiocie wydalenia z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Wojewoda [...] decyzją z [...] listopada 2013 r. orzekł o wydaleniu A. M. z terytorium Polski, wyznaczając termin dowolnego opuszczenia przez cudzoziemca terytorium Polski na 30 dni od dnia doręczenia tej decyzji oraz orzekł o zakazie ponownego wjazdu na okres 5 lat. Wojewoda uznał, że pobyt cudzoziemca na terytorium Polski jest nielegalny w związku z decyzją o odmowie udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony. Ponadto stwierdził, że zachodzi przesłanka zagrożenia ze strony cudzoziemca dla ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, zawarta w art. 88 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz.U. z 2011 r. Nr 264, poz. 1573 ze zm.), w związku z wielokrotnymi naruszeniami porządku prawnego obowiązującego na terytorium Polski. Na powyższą ocenę bez wpływu pozostaje okoliczność zawarcia związku małżeńskiego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty