Wyrok NSA z dnia 14 października 2016 r., sygn. II OSK 3373/14
W każdym przypadku, dla stwierdzenia choroby zawodowej nie jest wystarczające jedynie wykazanie ekspozycji zawodowej na czynnik wywołujący chorobę. Warunkiem koniecznym jest rozpoznanie choroby zawodowej przez właściwą jednostkę orzeczniczą, która potwierdzi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy warunkami pracy, a stanem zdrowia badanego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Dałkowska - Szary Sędzia del. NSA Janina Kosowska (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Łukasz Pilip po rozpoznaniu w dniu 14 października 2016r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] S.A. z siedzibą w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 5 sierpnia 2014 r. sygn. akt IV SA/Gl 1072/13 w sprawie ze skargi [...] S.A. z siedzibą w C. na decyzję Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 5 sierpnia 2014 r., sygn. akt IV SA/Gl 1072/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę [...]S.A. z siedzibą w C. na decyzję Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach z dnia [...] sierpnia 2013 r., nr [...], w przedmiocie choroby zawodowej.
Opisując stan faktyczny niniejszej sprawy Sąd I instancji wskazał, że wyrokiem z dnia 11 października 2011 r., sygn. akt IV SA/Gl 896/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił decyzję Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach (dalej: PWIS) z dnia [...] października 2010 r., utrzymującą w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Chorzowie (dalej: PPIS) z dnia [...] sierpnia 2010 r., odmawiającą stwierdzenia u B. P. (dalej: uczestnik postępowania) choroby zawodowej w postaci: obustronnego trwałego odbiorczego ubytku słuchu typu ślimakowego lub czuciowo-nerwowego spowodowanego hałasem, wyrażonym podwyższeniem progu słuchu o wielkości co najmniej 45 dB w uchu lepiej słyszącym, wymienionej w pozycji 21 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 105, poz. 869 ze zm.; dalej: rozporządzenie w sprawie chorób zawodowych). W uzasadnieniu tego wyroku Sąd zobligował organy do uzupełnienia postępowania wyjaśniającego w zakresie normatywnej kwalifikacji schorzenia uczestnika postępowania, u którego rozpoznano głęboki niedosłuch obustronny odbiorczy poprzez uzyskanie opinii uzupełniającej Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu (dalej: IMPiZŚ) oraz w zakresie warunków jego pracy (narażenia na hałas) w możliwie pełnym okresie zatrudnienia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty