04.08.2016 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 4 sierpnia 2016 r., sygn. I OSK 494/15

Praca we własnym gospodarstwie rolnym, zarządzanie nim, jest formą aktywności zawodowej uprawianą dla celów zarobkowych. Oznacza to, że nie jest możliwe uzyskanie świadczenia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych w sytuacji, gdy rolnik prowadzi gospodarstwo rolne. Sam fakt prowadzenia gospodarstwa rolnego pozbawia rolnika prawa do świadczenia pielęgnacyjnego i nie ma w tym wypadku potrzeby dokonywania oceny, czy wielkość posiadanego przez niego gospodarstwa, rodzaj upraw, pozwalałyby mu na podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej poza rolnictwem, a pracy takiej nie podejmuje (bądź z niej rezygnuje) z powodu konieczności opieki nad osobą niepełnosprawną, względem której ciąży na nim obowiązek alimentacyjny. Dopiero występowanie całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, czyli niemożność wykonywania pracy fizycznej w gospodarstwie i brak możliwości zarządzania nim, z reguły stanowi obiektywną przeszkodę w prowadzeniu tego gospodarstwa.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wiesław Morys (spr.) sędzia NSA Małgorzata Jaśkowska sędzia del. NSA Andrzej Irla Protokolant starszy asystent sędziego Rafał Kopania po rozpoznaniu w dniu 4 sierpnia 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 lutego 2014 r. sygn. akt I SA/Wa 2806/13 w sprawie ze skargi A. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...] września 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. K. na opisaną w sentencji decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O.

W jego uzasadnieniu Sąd ten podał, że zaskarżoną decyzją utrzymano w mocy decyzję Wójta Gminy C. z dnia [...] lipca 2013 r., nr [...], którą odmówiono A. K. przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną matką - W. K. Jak wynika z ustaleń organów wnioskodawca zamieszkuje wspólnie z matką W. K., nad którą faktycznie sprawuje opiekę, gdyż jest ona osobą niepełnosprawną i wymaga stałej oraz długotrwałej opieki i pomocy innej osoby. W 2011 roku dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie stanowił 574,12 zł miesięcznie, a więc nie przekracza wymaganego kryterium, tj. 623 zł miesięcznie na osobę w rodzinie. Powodem odmowy przyznania wnioskowanego zasiłku było jednakże niespełnienie przez A. K. podstawowej przesłanki określonej w ustawie, a mianowicie braku rezygnacji z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką. Organy ustaliły bowiem, że A. K. jest właścicielem 3/64 części gospodarstwa rolnego o pow. 6,7300 ha, tj. 1.1125 ha przeliczeniowych, i z tego tytułu jest ubezpieczony w KRUS. Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie podzieliło argumentacji strony, zawartej w odwołaniu, zasadzającej się na nieosiąganiu dochodów z gospodarstwa, w którym ma ona mały udział, a sprawa o dział spadku jest w toku, nadto na niemożliwości uzyskiwania z niego dochodów również z uwagi na sprawowanie opieki nad matką. Wskazując na brzmienie art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm.), akcentującego rezygnację z zatrudnienia w celu sprawowania opieki, oraz art. 3 pkt 22 tej ustawy, zawierającego definicję zatrudnienia, w której nie ujęto pracy w gospodarstwie ani rolnika utrzymującego się z pracy w gospodarstwie rolnym, utrzymało w mocy decyzję organu I instancji. Zajęte stanowisko szczegółowo organ ten umotywował w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne