22.09.2016

Wyrok NSA z dnia 22 września 2016 r., sygn. I OSK 3065/15

Celem postępowania administracyjnego jest wydanie prawidłowego, zgodnego z prawem rozstrzygnięcia sprawy. Jeżeli rozstrzygnięcie nie jest prawidłowe, nie jest zgodne z prawem, możliwe jest jego wzruszenie.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jolanta Rudnicka, Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek (spr.), Sędzia NSA Maciej Dybowski, Protokolant starszy asystent sędziego Marta Sikorska, po rozpoznaniu w dniu 22 września 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Skarbu Państwa od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 lipca 2015 r. sygn. akt I SA/Wa 183/15 w sprawie ze skargi L.K. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia 19 grudnia 2014 r. nr [..] w przedmiocie odmowy zmiany decyzji odmawiającej potwierdzenia prawa do rekompensaty oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 15 lipca 2015 r., sygn. akt I SA/Wa 183/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi L.K. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia 19 grudnia 2014 r. nr [..] w przedmiocie odmowy zmiany decyzji odmawiającej potwierdzenia prawa do rekompensaty, uchylił zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wojewody Lubelskiego z dnia 24 października 2014 r. nr [..].

Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że Minister Skarbu Państwa decyzją z 19 grudnia 2014 r., utrzymał w mocy decyzję Wojewody Lubelskiego z 24 października 2014 r., odmawiającą zmiany ostatecznej decyzji Wojewody Lubelskiego z 28 lutego 2011 r. nr [..] o odmowie potwierdzenia L.K. prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez K.C. nieruchomości położonych poza obecnymi granicami RP.

Decyzja Ministra Skarbu Państwa wydana została w następujących ustaleniach stanu faktycznego i ocenie prawnej sprawy.

Wojewoda Lubelski decyzją z 28 lutego 2011 r. odmówił L.K. potwierdzenia, w trybie przepisów ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 169, poz. 1418 ze zm.), przywoływanej dalej jako "ustawa zabużańska", prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez jej poprzedniczkę prawną - K.C. w okolicznościach związanych z drugą wojną światową nieruchomości położonej na terenie obecnej Ukrainy. Przyczyną odmowy przyznania żądanego prawa było uznanie przez organ wojewódzki, że wnioskodawczyni nie udowodniła pozostawienia przez K.C. nieruchomości w Samborze, a to wobec tego, iż w dacie opuszczania byłych terenów RP, wyżej wymieniona repatriantka nie była już ich właścicielką, gdyż zostały one znacjonalizowane przez władze radzieckie. Decyzja ta, wobec niewniesienia od niej odwołania stała się ostateczna.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne