Wyrok NSA z dnia 9 czerwca 2016 r., sygn. I OSK 32/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska, Sędzia NSA Monika Nowicka (spr.), Sędzia del. NSA Andrzej Wawrzyniak, Protokolant asystent sędziego Marta Romanowska, po rozpoznaniu w dniu 9 czerwca 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Skarbu Państwa od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 września 2014 r. sygn. akt I SA/Wa 2768/13 w sprawie ze skargi M. T. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] września 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Ministra Skarbu Państwa na rzecz M. T. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 3 września 2014 r. (sygn. akt I SA/Wa 2768/13), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi M. T., uchylił decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] września 2013 r. nr [...] oraz utrzymaną przez nią w mocy decyzję Wojewody Ł. z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie potwierdzenia prawa do rekompensaty.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Decyzją z dnia [...] lipca 2013 r., Wojewoda Ł. - orzekając w ramach związania prawomocnym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 stycznia 2013 r. (sygn. akt I SA/Wa 1292/12), polecającym by organ, rozpoznając ponownie wniosek M. T., uwzględnił, że norma, wynikająca z art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 169, poz. 1418 ze zm.), została uznana, wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 23 października 2012 r. (sygn. akt SK 11/12), za niezgodną z art. 64 ust. 2 w zw. z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP - ponownie odmówił wnioskodawczyni potwierdzenia prawa do rekompensaty. W motywach rozstrzygnięcia organ wskazał, że wprawdzie J. S. i M. T. przysługiwało przed wybuchem II Wojny Światowej prawo własności do nieruchomości miejskiej położonej w W. przy ul. A. a składającej się z: placu o powierzchni [...] m² , [...] domów drewnianych o łącznej ilości [...] izb mieszkalnych, budynku gospodarczego oraz ogrodu owocowo - warzywnego, to jednak nie został w sprawie udowodniony fakt, że byli właściciele tego mienia przymusowo opuścili byłe terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty