08.04.2016 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 8 kwietnia 2016 r., sygn. I OSK 1758/14

Przez rezygnację z zatrudnienia należy rozumieć zarówno sytuację, gdy osoba w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny rezygnuje z uprzednio wykonywanej pracy, jak i sytuację, gdy z tego powodu osoba mogąca wykonywać prace zarobkową z tej możliwości rezygnuje.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maciej Dybowski Sędziowie: Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędzia NSA Iwona Bogucka (spr.) Protokolant: asystent sędziego Monika Mamińska po rozpoznaniu w dniu 8 kwietnia 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 lutego 2014 r. sygn. akt I SA/Wa 2715/13 w sprawie ze skargi K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Siedlcach z dnia [...] września 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Siedlcach z dnia [...] września 2013 r. nr [...] oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Burmistrza Miasta K. z [...] lipca 2013 r. nr [...].

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 18 lutego 2014 r. sygn. akt I SA/Wa 2715/13 oddalił skargę K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Siedlcach z dnia [...] września 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego. Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Burmistrz Miasta Kosów Lacki decyzją nr [...] z dnia [...] lipca 2013 r. odmówił przyznania K. S. specjalnego zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad żoną H. S. W uzasadnieniu organ wskazał, że z akt sprawy oraz danych zawartych w rodzinnym wywiadzie środowiskowym wynika, iż wnioskodawca nie pracuje zawodowo i jest ubezpieczony w KRUS jako domownik. Wnioskodawca sprawuje opiekę nad żoną H. S. legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Natomiast warunkiem przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego jest rezygnacja z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. W ocenie organu ustawa o świadczeniach rodzinnych wymaga, aby między zakończeniem zatrudnienia i podjęciem opieki istniał związek, polegający na tym, że bez konieczności sprawowania bezpośredniej osobistej opieki zainteresowana strona nie zrezygnowałaby z zatrudnienia. Organ stwierdził, że w przypadku wnioskodawcy nie było rezygnacji z zatrudnienia, gdyż wnioskodawca nie pracuje od kilku lat, a nad żoną sprawuje opiekę od grudnia 2012 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne