23.11.2016 Podatki

Wyrok NSA z dnia 23 listopada 2016 r., sygn. I GSK 1085/16

Udowodnienie, że wyrób akcyzowy jest niewiadomego pochodzenia (nabyty na podstawie "pustych" faktur wystawionych przez fikcyjny podmiot) uprawnia do twierdzenia, że podatek na wcześniejszym etapie jego sprzedaży nie został ani zadeklarowany, ani określony. W tej sytuacji nie sposób bowiem wykazać, że nieznani kontrahenci uiścili akcyzę na poprzednim etapie obrotu.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska (spr.) Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędzia del. WSA Walentyna Długaszewska po rozpoznaniu w dniu 23 listopada 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 24 maja 2016 r., sygn. akt III SA/Łd 195/16 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] grudnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 24 maja 2016 r., sygn. akt III SA/Łd 195/16 oddalił skargę [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...]w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za poszczególne miesiące 2012 r.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w [...] decyzją wydaną w dniu [...] stycznia 2015 r. określił [...] zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za poszczególne miesiące od stycznia 2012 r.

Dyrektor Izby Celnej w [...] decyzją z dnia [...] grudnia 2015 r. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.

Organ odwoławczy wskazał, że [...]w 2012 r. prowadził działalność gospodarczą pod nazwą [...] w zakresie usług transportowych. Na podstawie postanowienia Dyrektora Urzędu kontroli Skarbowej w [...] z dnia [...] marca 2014 r. przeprowadzono kontrolę działalności podatnika w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku akcyzowego za 2012 r. W toku badania ksiąg podatkowych stwierdzono, że w ewidencji podatkowej firmy [...], prowadzonej na użytek podatku od towarów i usług w 2012 r., znajdują się faktury wystawione przez Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe [...], dokumentujące zakup oleju napędowego. Ilość oleju napędowego według faktur zakupu, na których jako dostawca wpisana była firma [...], wynosiła w 2012 r. 63.000 litrów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne