12.10.2016 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 12 października 2016 r., sygn. II GSK 735/15

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Robotowska Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędzia del. NSA Pamela Kuraś-Dębecka (spr.) Protokolant asystent sędziego Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 12 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 13 listopada 2014 r. sygn. akt III SA/Lu 384/14 w sprawie ze skargi M. G. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla zaskarżoną decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego; 3. zasądza od Głównego Inspektora Transportu Drogowego na rzecz M. G. 2517 (dwa tysiące pięćset siedemnaście) złotych tytułem kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 13 listopada 2014 r. , sygn. akt III SA/Lu 384/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie po rozpoznaniu skargi M. G. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z [...] lutego 2014 r. w przedmiocie kary pieniężnej oddalił skargę.

Przedstawiając stan sprawy Sąd I instancji wskazał, że w dniu 6 września 2013 r. w miejscowości [...] przeprowadzono kontrolę zespołu pojazdów, składającego się z pojazdu marki [...] o nr. rej. [...] oraz przyczepy marki [...] o nr. rej. [...], którym kierował K. W. Pojazdem tym wykonywano przewóz drogowy koparki i bębna na przewody, stanowiących własność M. G. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą [...] w [...]. W toku kontroli stwierdzono, że kierowca nie okazał i nie posiadał wypisu z zaświadczenia na przewozy drogowe na potrzeby własne lub licencji na wykonywanie transportu drogowego rzeczy oraz że przejazd drogowy był wykonywany pojazdem niewyposażonym w urządzenie rejestrujące lub cyfrowe urządzenie rejestrujące.

Przesłuchany w charakterze świadka kierowca zeznał, że 6 września otrzymał polecenie od kierownika firmy [...], żeby przewieźć koparkę i bęben kablowy z budowy w H. do bazy firmy w L. Do wykonania zadania otrzymał samochód ciężarowy [...] o nr. rej. [...] oraz przyczepę marki [...] o nr. rej. [...]. Świadek nie wiedział dlaczego pojazd nie został wyposażony w urządzenie rejestrujące.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne