Wyrok NSA z dnia 20 października 2016 r., sygn. II GSK 808/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska Sędzia NSA Maria Jagielska (spr.) Sędzia del. WSA Piotr Kraczowski Protokolant Szymon Janik po rozpoznaniu w dniu 20 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 30 grudnia 2014 r. sygn. akt III SA/Lu 451/14 w sprawie ze skargi Z. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 30 grudnia 2014 r. o sygn. akt III SA/Lu 451/14, w sprawie ze skargi Z. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie (dalej: SKO; Kolegium) z dnia [...] lutego 2014 r. cofającą zezwolenie na wykonywanie regularnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym, uchylił decyzję zaskarżoną i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji, orzekł, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana oraz zasądził od Kolegium na rzecz skarżącego koszty postępowania sądowego.
Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia.
Decyzją z dnia [...] lutego 2014 r. SKO, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267 ze zm.; dalej: k.p.a.) w związku z art. 18 ust. 1 pkt 1 lit. f, art. 90 pkt 4, art. 24 ust. 4 pkt 2 i art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1414 ze zm.; dalej: u.t.d.), utrzymało w mocy decyzję Marszałka Województwa Lubelskiego z dnia [...] listopada 2013 r., cofającą Z. K. zezwolenie z dnia [...] stycznia 2004 r. na wykonywanie regularnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym na linii komunikacyjnej [...]. Kolegium uznało, że w sprawie doszło do zmiany warunków, na jakich zezwolenie zostało wydane, która polegała na tym, iż umowa pomiędzy stroną a Gminą [...] w sprawie zasad korzystania z przystanków znajdujących się na terenie Miasta [...] była zawarta na czas określony od 15 czerwca 2007 r. do 14 czerwca 2012 r. i nie została przedłużona. W konsekwencji przewoźnik nie miał prawa do korzystania z trzech przystanków w L. [...], co wykazała kontrola przeprowadzona w dniu [...] czerwca 2013 r. i nie przedstawił umowy na korzystanie z nich. Przewoźnik naruszył również obowiązek zgłaszania na piśmie organowi zezwalającemu wszelkich zmian danych, między innymi w zakresie uzgodnień odnośnie do korzystania z obiektów dworcowych i przystanków, a ponadto obowiązek wystąpienia z wnioskiem o zmianę zezwolenia w związku ze zmianą danych w nim zawartych, dotyczących utraty możliwości korzystania z przystanków. SKO nie zgodziło się z zarzutami co do wadliwości uzasadnienia decyzji i braku wszechstronnego wyjaśnienia stanu sprawy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty