Wyrok NSA z dnia 31 marca 2016 r., sygn. I GSK 755/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dariusz Dudra (spr.) Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia del. WSA Małgorzata Jużków Protokolant asystent sędziego Anna Fyda- Kawula po rozpoznaniu w dniu 31 marca 2016 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K.S., W.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 23 stycznia 2014 r., sygn. akt I SA/Ke 709/13 w sprawie ze skargi K.S., W.S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] listopada 2013 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1) uchyla zaskarżony wyrok, 2) stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji, 3) zasądza od Dyrektora Izby Celnej w K. na rzecz K.S. i W.S. 3.322 (słownie: trzy tysiące trzysta dwadzieścia dwa) złote tytułem kosztów postępowania sądowoadministracyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w K. wyrokiem z dnia 23 stycznia 2014 r. sygn. akt I SA/Ke 709/13 oddalił skargę K.S. i W.S. (dalej: skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego.
Sąd I instancji stwierdził w uzasadnieniu, że zaskarżoną decyzją z dnia [...] listopada 2013 r. Dyrektor Izby Celnej w K. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w K. z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] określającą skarżącym zobowiązanie w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu marki Mercedes-Benz C320 CDI o nr n/p: [...] w wysokości 18.234 zł. W uzasadnieniu organ odwoławczy podkreślił, że w dniu 12 lutego 2012 r. nastąpiło przekształcenie S. K.S. W.S. s.c. w S. sp. z o.o. z siedzibą w D. Powołując się na art. 11 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.), zwanej dalej: u.p.a., art. 133 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), zwanej dalej: ord. pod., oraz art. 860 § 1, art. 866 i art. 33 Kodeksu cywilnego, a także pogląd wyrażony w orzecznictwie NSA stwierdził, że stroną postępowania podatkowego byli wspólnicy spółki cywilnej, jako osoby fizyczne - K.S. i W.S. Organ I instancji doręczał pisma wspólnikom spółki cywilnej na adres miejsca pracy (zgodnie z art. 148 § 1 ord. pod.), a w postępowaniu uczestniczył co najmniej jeden wspólnik. Postanowienie wyznaczające siedmiodniowy termin na zapoznanie się z materiałem dowodowym, odmowa przeprowadzenia dowodu oraz decyzja organu I instancji doręczona została odrębnie W.S. i K.S. Zdaniem organu odwoławczego, organ I instancji uwzględnił wszystkie okoliczności niezbędne do prawidłowego rozstrzygnięcia sprawy i dokonał właściwej klasyfikacji taryfowej spornego samochodu i prawidłowo określił wysokość podatku akcyzowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty