28.09.2016 Podatki

Postanowienie NSA z dnia 28 września 2016 r., sygn. I FZ 288/16

Wstrzymanie wykonania aktu

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Sylwester Marciniak, po rozpoznaniu w dniu 28 września 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia M. D. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 sierpnia 2016 r. sygn. akt III SA/Wa 1103/16 w zakresie odmowy wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi M. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 27 stycznia 2016 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za II kwartał 2012 r. postanawia oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

I FZ 288/16

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 5 sierpnia 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 1103/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: sąd pierwszej instancji) odmówił M. D. (dalej: skarżący) wstrzymania wykonania zaskarżonej przez niego decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 27 stycznia 2016 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za II kwartał 2012 r.

W uzasadnieniu postanowienia sąd pierwszej instancji, odwołując się do art. 61 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2016 r., poz. 718 ze zm., dalej: p.p.s.a.) stwierdził, że to wnioskodawca powinien wykazać stosowną argumentacją, popartą faktami oraz odnoszącymi się do nich dowodami, że wykonanie zaskarżonego aktu organu administracji spowoduje niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub trudnych do odwrócenia skutków. Brak uzasadnienia wniosku lub uzasadnienie go w sposób lakoniczny uniemożliwia sądowi ocenę, czy przesłanki wstrzymania wykonania zaskarżonego aktu zachodzą. Zdaniem sądu w rozpoznawanej sprawie wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji nie został wnikliwie uzasadniony. Skarżący wskazał jedynie, że wykonanie decyzji spowoduje trwałą i istotną zmianę w jego sytuacji życiowej, nie wyjaśniając na czym ta zmiana miałaby polegać. Za ogólnikowy i niepoparty stosownym odniesieniem do rzeczywistej sytuacji majątkowej skarżącego sąd uznał argument, że wykonanie decyzji będzie skutkować stanem zadłużenia i uniemożliwi spłatę alimentów. Sąd wskazał, że choć niewątpliwie wykonanie zaskarżonej decyzji może mieć wpływ na kondycję finansową skarżącego, to wpływ ten nie jest równoznaczny ze spełnieniem przesłanek udzielenia ochrony tymczasowej, zwłaszcza że przedmiotem sporu w sprawie jest należność pieniężna, a więc z natury rzeczy świadczenie odwracalne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty