Wyrok NSA z dnia 18 października 2016 r., sygn. II FSK 2315/14
Podatkowe postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia NSA Małgorzata Wolf -Kalamala, Sędzia NSA (del.) Anna Maria Świderska (sprawozdawca), Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 18 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 4 kwietnia 2014 r. sygn. akt I SA/Op 566/13 w sprawie ze skargi D. Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z dnia 27 maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie określenia zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych za 2007 r. z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu na rzecz D. Z. kwotę 300 (słownie: trzysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1.1. Wyrokiem z dnia 4 kwietnia 2014 r. o sygn. akt I SA/Op 566/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w sprawie ze skargi D. Z. uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 27 maja 2013 r. określającą skarżącej zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych za 2007 r. z tytułu zbycia nieruchomości.
1.2. W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że decyzją z 28 listopada 2012 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w K. określił Skarżącej należny zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych. Od powyższego rozstrzygnięcia wywiedzione zostało odwołanie, w którym zarzucono naruszenie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm., zwana dalej "Ordynacja podatkowa"), w tym tych odnoszących się do kwestii przedawnienia zobowiązań podatkowych.
1.3. Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu decyzją z 27 maja 2013 r. utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji. W motywach stwierdził, że wbrew stanowisku strony, nie doszło w sprawie do przedawnienia zobowiązania z dniem 1 stycznia 2013 r., tj. z upływem 5 lat od końca 2007 r., gdyż w sprawie wystąpiły okoliczności wyłączające przedawnienie, określone w art. 70 § 8 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem nie ulegają przedawnieniu zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym, jednakże po upływie terminu przedawnienia zobowiązania te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu. Organ odwoławczy powołał się na uzyskane od Naczelnika Urzędu Skarbowego w K. informacje, z których wynikało, że organ ten złożył w dniu 18 grudnia 2012 r. wniosek w Sądzie Rejonowym w K. w Wydziale VI Ksiąg Wieczystych o wpis w księdze wieczystej hipoteki przymusowej na nieruchomości należącej do strony. Podstawę tego żądania stanowił tytuł wykonawczy z dnia 17 grudnia 2012 r. wystawiony przez organ I instancji, a dotyczący zobowiązania podatkowego określonego zaskarżoną decyzją, której uprzednio nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Zawiadomieniem z dnia 21 grudnia 2012 r. Sąd poinformował o dokonaniu wpisu hipoteki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty