06.12.2016 Podatki

Wyrok NSA z dnia 6 grudnia 2016 r., sygn. II FSK 3176/14

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Antoni Hanusz (sprawozdawca), Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia NSA (del.) Zbigniew Romała, Protokolant Anna Dziewiż-Przychodzeń, po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 kwietnia 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 3064/13 w sprawie ze skargi M. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 30 września 2013 r., nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2007 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. J. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie kwotę 2700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z dnia 17 kwietnia 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 3064/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 30 września 2013 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2007 r. Przedstawiając w uzasadnieniu wyroku stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że w 2007 r. skarżący prowadził działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej pod nazwą "G." s.c. J. M. A. K.. W wyniku przeprowadzonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego W. kontroli podatkowej, w rozliczeniach "G." s.c. stwierdzono szereg nieprawidłowości. Na podstawie dokonanych ustaleń organ pierwszej instancji decyzją z dnia 14 grudnia 2012 r. określił skarżącemu wysokość zobowiązania podatkowego w kwocie 81.748 zł.

Wskazaną na wstępie decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. W motywach rozstrzygnięcia zaznaczył, że w niniejszej sprawie skarżący zaniżył przychód z tytułu prowadzonej spółki "G." s.c. o kwotę 49.352,75 zł, poprzez niezaliczenie do przychodów podatkowych należności wypłaconych w 2007 r. przez Narodowy Fundusz Zdrowia z tytułu refundacji. Powołując się na treść art. 14 ust. 1, ust. 1c i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176, z późn. zm., dalej "u.p.d.o.f."), Dyrektor Izby Skarbowej uznał, że otrzymana refundacja nie może być rozumiana jako kwota należna z tego tytułu, zaś dniem uzyskania przychodu w przypadku dopłat do leków i materiałów medycznych będzie dzień, w którym została przez właściciela apteki otrzymana. Podkreślił, że data dokonania refundacji nie jest tożsama z momentem sprzedaży leku. Wobec powyższego Dyrektor Izby Skarbowej doszedł do wniosku, że przychód ze sprzedaży tego samego leku składa się z kwoty zapłaconej przez nabywcę oraz z otrzymanej refundacji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne