Wyrok NSA z dnia 22 listopada 2016 r., sygn. II FSK 3061/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia NSA (del.) Danuta Małysz (sprawozdawca), Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 22 listopada 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej G. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 maja 2014 r. sygn. akt III SA/Wa 260/14 w sprawie ze skargi G. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od G. G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie kwotę 1800 (słownie: tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 27 maja 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 260/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę G. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z 25 listopada 2013 r. w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych od przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości.
W uzasadnieniu powyższego wyroku sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan sprawy:
Umową zawartą w lutym 2008 r. w formie aktu notarialnego G. G. (podatnik, skarżący) wraz z małżonką sprzedali lokal mieszkalny położony w W. wraz ze związanym z tym lokalem udziałem w użytkowaniu wieczystym gruntu i we współwłasności części wspólnych budynku, jak też lokal niemieszkalny (garaż) wraz ze związanym z tym lokalem udziałem w użytkowaniu wieczystym gruntu i we współwłasności części wspólnych budynku. Przedmiotowy lokal mieszkalny oraz lokal garażowy wraz z prawami z nimi związanymi podatnik i jego żona nabyli, na zasadach ustawowej wspólności majątkowej małżonków, w styczniu 2005 r.
Po przeprowadzeniu postępowania podatkowego, decyzją z 5 sierpnia 2013 r. organ podatkowy I instancji określił podatnikowi wysokość zobowiązania podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości. W uzasadnieniu decyzji organ podniósł, że sprzedaż nastąpiła przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie, zatem uzyskany z tej sprzedaży przychód, stosownie do art.10 ust.1 pkt 8 lit.a i art.28 ust.2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.), w brzmieniu mającym zastosowanie w niniejszej sprawie zwanej dalej "u.p.d.o.f.", podlegał opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie organ wskazał, iż nabyty przez żonę podatnika lokal mieszkalny i garaż należy do jej majątku odrębnego i stanowi jej własność, a wydatki poniesione przez podatnika na nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego majątek odrębny jego żony nie mogą korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art.21 ust.1 pkt 32 lit.a lub lit.e u.p.d.o.f.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty