18.11.2016 Podatki

Wyrok NSA z dnia 18 listopada 2016 r., sygn. II FSK 3279/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędzia NSA Beata Cieloch, Sędzia NSA del. Jan Grzęda, Protokolant Joanna Bańbura, po rozpoznaniu w dniu 18 listopada 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 25 marca 2014 r. sygn. akt I SA/Gd 1198/13 w sprawie ze skargi R. L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 3 lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2009 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od R. L. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku kwotę 7200 (siedem tysięcy dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sygnatura akt II FSK 3279/14

U z a s a d n i e n i e

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę R. L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2009.

Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w G. decyzją z dnia 27 lipca 2012 r. określił na kwotę 754.937 zł wysokość zobowiązania skarżącego w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2009, ustalając, że skarżący nie zadeklarował dochodów z kapitałów pieniężnych w związku z objęciem w dniu 14 maja 2009 r. udziałów w kapitale zakładowym Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością O. D. w zamian za wkład niepieniężny w postaci prawa własności pięciu działek gruntu oraz udziału 2/10 szóstej działki, położonych w G.

W odwołaniu od tej decyzji skarżący zarzucił naruszenie art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm., dalej: u.p.d.o.f.) przez jego zastosowanie do wkładów niepieniężnych w postaci nieruchomości, bowiem gdyby nieruchomości te po upływie pięciu lat od ich nabycia zbył w inny sposób, nie byłby objęty obowiązkiem podatkowym z tego tytułu; w konsekwencji narusza to wyrażoną w art. 32 Konstytucji zasadę równego traktowania podatników. Ponadto naruszono art. 22 ust. 1e pkt 3 u.p.d.o.f. przez wadliwe wyliczenie stanowiącego koszt uzyskania przychodów udziału wniesionych do spółki nieruchomości w zapłaconym przez skarżącego podatku od spadków i darowizn, a to wskutek zestawienia łącznej powierzchni nabytych nieruchomości z łączną kwotą tego podatku, a następnie wyliczenia części podatku w odniesieniu do powierzchni nieruchomości wniesionej jako wkład niepieniężny, podczas gdy podatkiem spadkowym objęto sześć nieruchomości o zróżnicowanej wartości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne