Wyrok NSA z dnia 5 października 2016 r., sygn. II FSK 1976/15
Dla ustalenia, czy grunt utracił charakter rolny w związku z jego sprzedażą miarodajny jest dzień sprzedaży.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak (sprawozdawca), Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Sędzia NSA Grażyna Nasierowska, Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 5 października 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Z. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 25 lutego 2015 r. sygn. akt I SA/Gd 1647/14 w sprawie ze skargi Z. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 10 października 2014 r. nr [...] w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Z. P. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku kwotę 1.200 (jeden tysiąc dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 25 lutego 2015 r., sygn. akt I SA/Gd 1647/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę Z.P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z 10 października 2014 r. w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych.
Stan sprawy sąd administracyjny pierwszej instancji przedstawił następująco:
Decyzją z 29 maja 2014 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w K. określił Skarżącemu wysokość zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości w kwocie 8.500 zł. Organ wskazał, że w dniu 15 grudnia 2009 r. Państwo U. i Z. małżonkowie P. dokonali odpłatnego zbycia na rzecz R.i E. małżonków M. działki gruntu nr [...] o powierzchni 3164 m2 położonej w miejscowości S., gmina Z., objętej księgą wieczystą Kw nr [...], za cenę 170.000,00 zł. Nieruchomość tą skarżący nabyli zaś w dniu 22 czerwca 2006 r. do majątku wspólnego. W toku postępowania podatkowego ustalono, że: sprzedana działka oznaczona jest w rejestrze gruntów jako grunty orne (RIVb); na dzień 15 grudnia 2009r. teren, na którym usytuowana jest sprzedana działka, nie był objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego; w dniu 3 września 2009 r. Burmistrz Gminy Z. wydał dla działki decyzję dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego, budynku gospodarczego, garażu i szczelnego zbiornika na ścieki; w dniu 2 czerwca 2010 r. dla działki zatwierdzono projekt budowlany i wydano pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego wg projektu typowego oraz budowę szczelnego zbiornika na ścieki na rzecz Państwa E. i R. M.; decyzją Starosty Powiatowego z dnia 7 maja 2010 r. wyłączono przedmiotową działkę z produkcji gruntów rolnych. Pismem z dnia 26 lutego 2014 r. nabywcy spornej nieruchomości oświadczyli, że działkę kupili, jako działkę rolną z zamiarem w dniu zakupu utrzymania rolnego charakteru. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w K. uznał, że w wyniku sprzedaży działka gruntu utraciła charakter rolny. Organ pierwszej instancji stwierdził zatem, że brak jest podstaw do zastosowania zwolnienia podatkowego przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm., dalej: u.p.d.o.f.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty