Wyrok NSA z dnia 21 września 2016 r., sygn. I FSK 1071/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Marek Kołaczek (spr.), Sędzia NSA Danuta Oleś, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 21 września 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 lutego 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 2584/13 w sprawie ze skargi W. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 5 sierpnia 2013 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2006 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz W. S. kwotę 1256 (słownie: jeden tysiąc dwieście pięćdziesiąt sześć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji oraz przedstawiony przez ten Sąd przebieg postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z dnia 25 lutego 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 2584/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę W. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 5 sierpnia 2013 r., wydaną wobec strony w przedmiocie określenia w podatku od towarów i usług nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za grudzień 2006 r.
1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. z dnia 27 grudnia 2012 r., określającą skarżącemu, za grudzień 2006 r., nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.
1.2.1. Podstawą ww. decyzji były ustalenia poczynione przez organ pierwszej instancji w toku przeprowadzonej kontroli podatkowej, z których wynikało, że skarżący - prowadząc działalność gospodarczą pod nazwą "Usługi Transportowe Handel Materiałami Budowlanymi W. S." - we wskazanym okresie rozliczeniowym, niezasadnie dokonał odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez C. sp. z o.o. w W., która w ocenie organu pierwszej instancji nie dokumentowała rzeczywiście zrealizowanej transakcji gospodarczej, gdyż C. była podmiotem utworzonym jedynie w celu generowania tzw. "pustych" faktur, które dokumentowały fikcyjną sprzedaż paliwa. Ustalono, iż podmiot ten nie dysponował zapleczem magazynowym, organizacyjnym, środkami transportu oraz zasobami ludzkimi, nie nabywał usług pozwalających na prowadzenie działalności w zakresie dystrybucji paliw, uczestniczył natomiast w łańcuchu fikcyjnych nabyć i dostaw paliwa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty