23.06.2016 Podatki

Wyrok NSA z dnia 23 czerwca 2016 r., sygn. II FSK 3319/15

Do uznania wydatku za koszt uzyskania przychodów niezbędne jest nie tylko zaistnienie konkretnego zdarzenia gospodarczego, polegającego na zakupie towaru lub usługi u konkretnego sprzedawcy, za konkretną cenę, ale i odpowiednie udokumentowanie tej operacji. Nie wystarczy wykazanie, że podatnik mógł gdziekolwiek nabyć towar lub usługę i wykorzystać je w działalności gospodarczej, aby wydatek ten móc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Oszacowanie nie może być stosowane dla ominięcia wymogu wykazania, iż dany wydatek został faktycznie poniesiony na rzecz konkretnego podmiotu, w oznaczonej wysokości oraz z określonego tytułu, a więc że został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Andrzej Jagiełło, Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska - Nowacka, Sędzia NSA (del.) Danuta Małysz (sprawozdawca), Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 23 czerwca 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. T.-B. i M.J. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 13 maja 2015 r. sygn. akt I SA/Bd 347/15 w sprawie ze skargi M. T.-B. i M.J. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 10 maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. T.-B. i M.J. B. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy kwotę 7200 (słownie: siedem tysięcy dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 13 maja 2015 r., sygn. akt I SA/Bd 347/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę M.J.B. i M.T.B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 10 maja 2012 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2005.

W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan sprawy:

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej określił w drodze decyzji wysokość zobowiązania podatkowego M.J.B. i M.T.B. (podatnicy, skarżący) w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2005 r. W uzasadnieniu organ stwierdził, że w badanym roku podatkowym podatnik zaniżył zadeklarowanych dochód z działalności gospodarczej, między innymi przez zawyżenie kosztów uzyskania przychodów wskutek ujęcia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów 24 nierzetelnych faktur VAT, dokumentujących zakup maku i płatków owsianych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne