28.01.2016 Podatki

Wyrok NSA z dnia 28 stycznia 2016 r., sygn. II FSK 3134/13

Do odpłatnego zbycia prawo użytkowania wieczystego gruntu nie ma zastosowania art. 10 ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.f., natomiast mają zastosowanie - jak trafnie wskazywała skarżąca - art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.c i art. 6 ust. 1 u.p.d.o.f.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędzia NSA Andrzej Jagiełło, Sędzia NSA del. Danuta Małysz (sprawozdawca), Protokolant Anna Dziewiż-Przychodzeń, po rozpoznaniu w dniu 28 stycznia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej G.M. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 14 czerwca 2013 r. sygn. akt I SA/Sz 297/13 w sprawie ze skargi G.M. R. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 26 listopada 2012 r. nr ITPB2/415-818/12/MM w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz G.M. R. kwotę 777 (słownie: siedemset siedemdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 czerwca 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę M. R. na interpretację indywidualną Ministra Finansów, działającego przez organ upoważniony - Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, z dnia 26 listopada 2012 r. w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan sprawy:

We wniosku o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych M. R., używająca także imienia G. (strona, skarżąca), podała, że w grudniu 2001 r. nabyła wraz z mężem, z majątku dorobkowego małżonków, prawo wieczystego użytkowania działki gruntu. W 2002 r. na gruncie tym małżonek strony wybudował budynek gospodarczy, trwale z gruntem związany, który był i jest wykorzystywany do prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Budynek został ujęty w ewidencji środków trwałych działalności gospodarczej małżonka strony i od 2003 r. podlega amortyzacji, natomiast prawo wieczystego użytkowania gruntu, na którym budynek wybudowano, nie zostało wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Małżonek wnioskodawczyni nie prowadzi działalności w zakresie obrotu nieruchomościami, a przedmiotowy grunt oraz budynek nie są towarami handlowymi związanymi z działalnością gospodarczą przez niego prowadzoną. We wrześniu 2012 r. małżonkowie zamierzają sprzedać przedmiotowe prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z odrębną własnością posadowionego na tym gruncie budynku, przy czym dla każdego z wymienionych składników majątku jest wyznaczona w umowie przedwstępnej cena sprzedaży (odrębnie dla prawa użytkowania wieczystego gruntu i odrębnie dla budynku).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne