16.07.2015

Postanowienie NSA z dnia 16 lipca 2015 r., sygn. II OW 20/15

Inne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Leszek Kamiński (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon Sędzia NSA del. Jerzy Stankowski Protokolant asystent sędziego Julia Słomińska po rozpoznaniu w dniu 16 lipca 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawę z wniosku Starosty B. z dnia 28 stycznia 2015r. nr. ... o rozstrzygnięcie sporu o właściwość pomiędzy Starostą B. a Marszałkiem Województwa K. w przedmiocie wskazania organu właściwego do rozpoznania wniosku w sprawie udzielenia zezwolenia na prowadzenie przetwarzania (odzysku) odpadów wskazać Starostę B. jako organ właściwy do rozpatrzenia wniosku.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 28 stycznia 2015 r. Starosta B., zw. dalej Starostą, wniósł o rozstrzygnięcie sporu o właściwość pomiędzy tym organem a Marszałkiem Województwa K.-P., zw. dalej Marszałkiem Województwa, w przedmiocie udzielenia zezwolenia na prowadzenie przetwarzania (odzysku) odpadów o kodzie 19 08 05, polegającego na ich wykorzystaniu w ramach rekultywacji składowiska odpadów w trybie przepisów ustawy o odpadach.

Starosta wskazał, że 29 sierpnia 2014 r. wpłynął ww. wniosek Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. z siedzibą w S. K., zw. dalej wnioskodawcą. Starosta wyjaśnił, że wnioskodawca pierwotnie złożył dwa odrębne wnioski, z których pierwszy dotyczył wydania decyzji ustalającej kierunek, termin, zakres i sposób przeprowadzenia rekultywacji. Wskazał, że sprawa ta w dalszym ciągu podlega rozpatrzeniu przez organ. Drugi wniosek dotyczył udzielenia stosownego zezwolenia na odzysk (przetwarzanie) odpadów o kodzie 19 08 05 w trybie przepisów ustawy o odpadach. Starosta podkreślił, że z ustaleń dokonanych w przedmiotowej sprawie wynikało, że całkowita pojemność przedmiotowego składowiska odpadów wynosi 104 000 t. Zdaniem Starosty, w rozpatrywanej sprawie mamy do czynienia z procesem polegającym na wykorzystaniu odpadów do rekultywacji zamkniętego składowiska odpadów, przy czym realizowany proces stanowi zarówno proces rekultywacji, jak też proces odzysku, a żądanie wnioskodawcy obejmuje udzielenie zezwolenia na prowadzenie procesu odzysku (przetwarzania) odpadów w trybie przepisu art. 41 i art. 42 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21), zw. dalej ustawą o odpadach), w związku z art. 96 tejże ustawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne