Wyrok NSA z dnia 30 kwietnia 2015 r., sygn. I OSK 3064/13
Błędne uzasadnienie prawidłowego rozstrzygnięcia sądu pierwszej instancji nie skutkuje uwzględnieniem skargi kasacyjnej.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Wiśniewska sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska sędzia del. WSA Ewa Kwiecińska (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Justyna Stępień po rozpoznaniu w dniu 30 kwietnia 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 3 października 2013 r. sygn. akt III SA/Gd 611/13 w sprawie ze skargi B. Ś. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz B. Ś. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
W dniu 3 października 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku po rozpoznaniu skargi B. Ś. wydał wyrok w sprawie o sygn. akt III SA/Gd 611/13, mocą którego uchylił zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
W dniu 8 maja 2012 r. Wójt Gminy [...] wydał decyzję, odmawiającą przyznania B. Ś. świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad ojcem B. L. Organ powołał się na art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych, który nie zezwalał na przyznanie świadczenia, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostawała w związku małżeńskim. Organ wskazał, że ojciec skarżącej pozostawał w związku małżeńskim ze S. L. Oboje małżonkowie legitymowali się orzeczeniami o niepełnosprawności w stopniu znacznym.
Zdaniem organu nie była możliwa wykładania art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych w sposób zgodny z brzmieniem tego przepisu po dokonaniu jego nowelizacji, na mocy której możliwe jest przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego w sytuacji, gdy małżonek osoby wymagającej opieki legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty