Wyrok NSA z dnia 31 marca 2015 r., sygn. I OSK 1865/13
Decyzja skierowana do osoby zmarłej nie stanowi rażącego naruszenia prawa prowadzącego do wyeliminowania tej decyzji z obrotu prawnego lecz stanowi podstawę do wznowienia postępowania.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Adamiak, Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek (spr.), Sędzia del. NSA Tomasz Zbrojewski, Protokolant asystent sędziego Jan Wasilewski, po rozpoznaniu w dniu 31 marca 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 kwietnia 2013 r. sygn. akt IV SA/Wa 592/12 w sprawie ze skargi M.Z. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Naczelnik Gminy Ostrów Wielkopolski decyzją z 7 maja 1980 r. - po rozpatrzeniu wniosku J.i.J.D. o przejęcie gospodarstwa rolnego o powierzchni 7,36 ha, położonego we wsi [...] - orzekł o przejęciu na rzecz Skarbu Państwa własności i posiadania gospodarstwa rolnego bez zabudowań położonego we wsi [...] o powierzchni 4,55 ha, w mieście [...] o powierzchni 2,07 ha, we wsi [...] o powierzchni 0,52 ha i we wsi [...] o powierzchni 0,83 ha oraz zatrzymaniu przez właścicieli prawa dożywotniego użytkowania działki o powierzchni 0,23 ha oznaczonej numerem 622, położonej we wsi [...].
M.Z. wniosła o stwierdzenie nieważności wyżej opisanej decyzji.
Wojewoda Wielkopolski decyzją z 1 sierpnia 2000 r. odmówił stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Gminy Ostrów Wielkopolski z 7 maja 1980 r.
W odwołaniu od powyższej decyzji M.Z. stwierdziła, iż zaskarżona decyzja dotknięta jest szeregiem wad. Zdaniem odwołującej się cały obszar gospodarstwa wynosił 8,03 ha, zaś od tego należało odjąć działkę o powierzchni 0,61 ha, którą odwołująca się otrzymała, zatem do ewentualnego przejęcia winien pozostać obszar o powierzchni 7,42 ha. Tymczasem organ faktycznie nie ustalił obszaru przejętego gospodarstwa. Natomiast z decyzji wynika, iż działka o powierzchni 0,61 ha została przejęta na rzecz Skarbu Państwa, co też potwierdził Urząd Gminy w Ostrowie Wielkopolskim w piśmie z 2 marca 2000 r., nr [...], zaś działka o powierzchni 0,23 została zakupiona od Państwa przez stronę odwołującą się po śmierci ojca - J.D.. Odwołująca się zaprzeczyła również twierdzeniom ówczesnego organu, zawartym w decyzji, jakoby gospodarstwo nie uległo obniżeniu w ostatnich pięciu latach przed przejęciem. Wadą też było stwierdzenie, że wnioskodawcy o przejęcie nie posiadali żadnego prawnego następcy, w sytuacji gdy mieli dwie córki, a organ stwierdził, że nie posiadały uprawnień do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Zdaniem strony wniosek o przejęcie został napisany przez osobę, która nie znała stanu faktycznego. Zaś doręczenie decyzji J.D. nastąpiło po śmierci J.D., która zmarła 9 maja 1980 r., zatem obowiązkiem organu było przeprowadzenie postępowania spadkowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty