29.01.2015

Wyrok NSA z dnia 29 stycznia 2015 r., sygn. II OSK 1570/13

Zarzut naruszenia prawa procesowego może odnieść skutek w przypadku wykazania, że uchybienie mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy. Uzasadnienie zarzutu naruszenia prawa materialnego wymaga wskazania formy tego naruszenia, przy czym zarzut błędnej wykładni związany jest z wykazaniem, że przyjęte przez Sąd I instancji rozumienie określonego przepisu narusza uznane dyrektywy interpretacyjne.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Stahl Sędzia WSA del. Iwona Bogucka /spr./ Protokolant: asystent sędziego Katarzyna Kasprzyk po rozpoznaniu w dniu 29 stycznia 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 24 stycznia 2013 r. sygn. akt II SA/Lu 994/12 w sprawie ze skargi A. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Lublinie z dnia [...] września 2012 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 24 stycznia 2013 r., sygn. II SA/Lu 994/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę A. S.A. w W. na decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Lublinie z [...] września 2012 r., nr [...], którą utrzymano w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego Miasta B. z dnia [...] lipca 2012 r., nr[...], nakazującą skarżącej Spółce jako inwestorowi rozbiórkę samowolnie wybudowanego urządzenia reklamowego, zlokalizowanego na działce nr [...], położonej w ciągu drogi krajowej nr [...] w B.. Wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych, przyjętych przez Sąd I instancji:

W związku z pismem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Lublinie Rejon w [...] z 19 marca 2012 r. organ I instancji przeprowadził kontrolę, w wyniku której stwierdził, że na działce nr [...] położonej w ciągu drogi krajowej nr [...] w B., poza terenem zabudowy, Spółka zrealizowała w 2011 r., bez wymaganego pozwolenia na budowę, urządzenie reklamowe, poprzez fundamenty betonowe trwale związane z gruntem. Urządzenie składa się z 2 słupów stalowych o przekroju kwadratowym 120 mm x 120 mm i wysokości około 5,0 m, do których za pomocą śrub przymocowana jest tablica reklamowa jednostronna, o konstrukcji stalowej, z poszyciem z blachy stalowej, o szerokości 5,30 m i wysokości 2,70 m. Odległość od krawędzi jezdni drogi krajowej nr [...] do najbliższej krawędzi tablicy reklamowej wynosi 12,70 m, a do słupa stalowego stanowiącego konstrukcję urządzenia - 13,90 m.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne