Wyrok NSA z dnia 20 listopada 2015 r., sygn. II OSK 692/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Robert Sawuła Sędziowie sędzia NSA Paweł Miładowski /spr./ sędzia del. NSA Jerzy Solarski Protokolant starszy inspektor sądowy Marcin Sikorski po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej W. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 listopada 2013 r. sygn. akt IV SA/Wa 1936/13 w sprawie ze skargi W. N. na postanowienie Ministra Środowiska z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 29 listopada 2013 r., sygn. akt IV SA/Wa 1936/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, oddalił skargę W. N. na postanowienie Ministra Środowiska z dnia [...] czerwca 2013 r., nr [...], w przedmiocie odmowy uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy. W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
Zaskarżonym postanowieniem Minister Środowiska utrzymał w mocy postanowienie Dyrektora M. Parku Narodowego o odmowie uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji pod nazwą "Budowa budynku gospodarczego z zagrodą dla zwierzyny płowej na dz. nr ew. [...] w P.".
W uzasadnieniu postanowienia Minister wskazał, że działka, na której planowana jest inwestycja, położona jest w otulinie M. Parku Narodowego. W związku z tym rozpoznany był wyłącznie wpływ planowanej inwestycji na walory przyrodnicze Parku. W ocenie Ministra zabudowa działki inwestora spowoduje zwężenie korytarza ekologicznego, co niewątpliwie wpływa niekorzystnie na przemieszczanie się zwierząt. Organ podkreślił, że przedmiotowa inwestycja została zrealizowana bez wymaganego pozwolenia. Na potrzeby niniejszego postępowania wdrożone jednak zostało postępowanie wyjaśniające, polegające na ustawieniu fotopułapek. Dokonano też tropienia wzdłuż dróg po ponowie. Fotopułapki umieszczono wzdłuż drogi do P. i na ich podstawie organ stwierdził, że w związku z realizacją inwestycji powstałe zwężenie obszaru korytarza ekologicznego miało wpływ na przemieszczanie się zwierząt. Dyrektor Parku stwierdził, że ani na fotopułapkach ani w tropieniach nie zaobserwowano dużych drapieżników, które wcześniej na tym terenie pojawiały się. Organy podkreśliły, że w odległości ok. 250 m w kierunku K. od nieruchomości skarżącego wyraźnie zwiększa się zagęszczenie tropów. Ponadto Minister wskazał, że M. Park Krajobrazowy realizował projekt, w ramach którego nasadzono i ogrodzono ok. 40 ha młodników jodłowych i wygrodzenie to ma charakter czasowy do podrośnięcia nasadzeń. Wyjaśnił, że jest to jedyna metoda na wyeliminowanie szkód czynionych przez jeleniowate.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty