24.11.2015

Wyrok NSA z dnia 24 listopada 2015 r., sygn. II OSK 711/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędziowie Sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) Sędzia del. WSA Teresa Zyglewska Protokolant starszy sekretarz sądowy Monika Dworakowska po rozpoznaniu w dniu 24 listopada 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 9 października 2013 r. sygn. akt II SA/Sz 542/13 w sprawie ze skargi Gminy C. i Wspólnoty Mieszkaniowej [...] w C. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...] z dnia [...] marca 2013 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia obowiązku wykonania określonych czynności i robót budowlanych w celu doprowadzenia do stanu zgodnego z prawem oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 października 2013 r., sygn. akt II SA/Sz 542/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, oddalił skargę Gminy C. i Wspólnoty Mieszkaniowej przy ulicy [...] w C. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, zwanego dalej "WINB", [...] z dnia [...] marca 2013 r., nr [...], w przedmiocie nałożenia obowiązku wykonania określonych czynności i robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem. W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Decyzją z dnia [...] stycznia 2013 r., nr [...], Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, zwany dalej "PINB, w G., po ponownym rozpatrzeniu sprawy dotyczącej robót budowlanych wykonanych przez B. R. bez pozwolenia na budowę w komunalnym lokalu mieszkalnym nr 2 zlokalizowanym na parterze budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. [...] w C., odmówił nałożenia na inwestora obowiązku wykonania określonych czynności czy robót budowlanych w celu doprowadzenia wykonanych robót do stanu zgodnego z prawem. Decyzja ta została wydana na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243 poz. 1623 ze zm.). Roboty budowlane wykonane przez B. R. polegały na rozebraniu części ściany nośnej w przedmiotowym budynku ze stolarką drzwiową i okienną oraz wykonania nadproża nad otworem powstałym w miejscu rozebranej ściany, pomiędzy dużym pokojem, a zabudowanym balkonem-werandą. Organ ustalił w oparciu o sporządzone ekspertyzy, że dokonana zmiana polegająca na wyburzeniu fragmentu ściany oraz wykonaniu nowego nadproża nie powoduje zagrożenia dla użytkowników ani obniżenia przydatności do użytkowania budynku. Dokonując oceny zgromadzonego materiału dowodowego w sprawie organ nadzoru budowlanego nie mógł wydać decyzji w trybie art. 51 ust. 3 Prawa budowlanego i zastosować jednego z rozstrzygnięć tam przewidzianych, ponieważ rzeczoznawca nie nakazał wykonania zmian i przeróbek. Zgromadzony materiał dowodowy potwierdził prawidłowe wykonanie robót przez B. R. w sposób zapewniający bezpieczeństwo konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowania budynku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne