21.10.2015

Wyrok NSA z dnia 21 października 2015 r., sygn. I OSK 353/14

W postępowaniu nieważnościowym ocenie podlega sama decyzja i jej skutki prawne, a poprzedzające ją postępowanie bywać może tylko elementem prowadzącym do tej oceny. Podkreśla się, że przypisanie decyzji wady nieważności w przypadku naruszenia przepisów proceduralnych dopuszczalne jest wyłącznie, gdy naruszenie tych przepisów ma charakter rażący i pozostaje w związku z ostatecznym rozstrzygnięciem sprawy. W odniesieniu do tych przepisów można by mówić o rażącym ich naruszeniu wówczas, gdy w sposób niebudzący wątpliwości, a więc oczywisty, nie zastosowano by ich w trakcie prowadzonego postępowania lub zastosowano by je nieprawidłowo.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.), Sędzia NSA Małgorzata Miron, Sędzia del. WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski, Protokolant starszy inspektor sądowy Kamil Wertyński, po rozpoznaniu w dniu 21 października 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T.Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 października 2013 r. sygn. akt I SA/Wa 480/13 w sprawie ze skargi T.Z. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności orzeczenia dotyczącego reformy rolnej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 października 2013 r. sygn. akt I SA/Wa 480/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę T.Z. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności orzeczenia dotyczącego reformy rolnej.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że decyzją z dnia [...] sierpnia 2012 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, po rozpoznaniu wniosku T.Z. (następcy prawnego K.Z.), stwierdził nieważność orzeczenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia [...] czerwca 1949 r. oraz utrzymanego nim w mocy orzeczenia Wojewody Białostockiego z dnia [...] listopada 1948 r., w części dotyczącej gruntów o pow. 25 ha, stanowiących części działek oznaczonych numerami 1 i 2 w rejestrze pomiarowym ułożonym w 1933 r. dla wsi i majątku Z., gm. S., nabytych przez A.Z. (żonę) na mocy aktu notarialnego sporządzonego w dniu 8 lipca 1934 r.; umorzył postępowanie w części dotyczącej działki oznaczonej numerem [...] w rejestrze pomiarowym ułożonym w 1933 r., o pow. 3,1837 ha, którą to działkę nabyli S.K., F.Ł. i A.D. na mocy aktu notarialnego sporządzonego w dniu 8 września 1934 r.; oraz odmówił stwierdzenia nieważności orzeczenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia [...] czerwca 1949 r. oraz utrzymanego nim w mocy orzeczenia Wojewody Białostockiego z dnia [...] listopada 1948 r., w pozostałej części. Organ wyjaśnił, że kwestionowane orzeczenie rażąco narusza prawo w zakresie, w jakim obejmuje części nieruchomości zbyte przez K.Z. przed 1 września 1939 r. Stwierdza bowiem podpadanie pod dekret o reformie rolnej nieruchomości, które w dniu wejścia w życie przepisów dekretu nie były własnością K.Z. Umowa darowizny części nieruchomości K.Z. na rzecz A.Z. skutecznie przeniosła tytuł własności nieruchomości. Co do pozostałej części nieruchomości ziemskiej Minister stwierdził, że organy wydające kwestionowane orzeczenie słusznie oparły swoje ustalenia o rejestry pomiarowe sporządzone przez przysięgłych mierniczych i zatwierdzone przez odpowiednie urzędy ziemskie. Z tych dokumentów wynika, że K.Z. był właścicielem nieruchomości ziemskiej w Z. o pow. 117,6656 ha oraz w M. o pow. 7,1300 ha. Brak jest podstaw do uwzględnienia zaświadczeń i oświadczeń o dokonanych umowach sprzedaży i darowizny, jako dowodów świadczących o skutecznym przeniesieniu prawa własności na osoby trzecie, co mogłoby świadczyć o mniejszej powierzchni użytków rolnych wchodzących w skład nieruchomości K.Z. co mogłoby skutkować niepodpadaniem jej pod przejęcie na cele reformy rolnej. W konsekwencji zdaniem Ministra brak było podstaw do zastosowania do wymienionej części orzeczenia art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne