10.11.2015 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 10 listopada 2015 r., sygn. I OSK 1156/14

Celowym jest odwołanie się do prezentowanego w doktrynie poglądu, iż dopuszczalne jest zarzucenie w skardze kasacyjnej obydwu form naruszenia prawa materialnego jedynie w sytuacji, gdy niewłaściwe zastosowanie przepisu prawa materialnego było konsekwencją jego błędnej wykładni.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Irena Kamińska Sędziowie: Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.) Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Protokolant st. inspektor sądowy Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 10 listopada 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 7 listopada 2013 r. sygn. akt II SA/Sz 773/13 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę M. K. na opisaną w sentencji decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K..

W jego uzasadnieniu Sąd ten podał, że zaskarżoną decyzją, po rozpatrzeniu odwołania M. K., utrzymano w mocy decyzję organu I instancji z dnia [...] kwietnia 2013 r. odmawiającą przyznania mu świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad synem M. K.. Organ odwoławczy wskazał, że wnioskodawca jest wdowcem, sam wychowuje dwóch synów, z których starszy 21 - letni studiuje, a 19 letni M. K. jest uczniem klasy II Gimnazjum Nr [...] w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w S. i posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. M. K. jest właścicielem gospodarstwa rolnego położonego we wsi R. w gminie G., oddalonego od jego miejsca zamieszkania o 20 km, o powierzchni 17,44 ha, dlatego w prowadzeniu tego gospodarstwa pomaga mu siostra, która w gospodarstwie tym zamieszkuje, oraz osoby obce. Odmawiając przyznania wnioskodawcy świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaniem opieki nad synem, jako powód organy podały fakt, iż jest on właścicielem gospodarstwa rolnego i podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników. Z prowadzenia gospodarstwa rolnego uzyskuje dochód w rozumieniu art. 5 ust. 8 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm.). Tymczasem konieczną przesłanką do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego jest niepodejmowanie lub rezygnacja z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Ponieważ wnioskodawca prowadzi gospodarstwo rolne, nie zrezygnował z zatrudnienia ani innej pracy zarobkowej w rozumieniu art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, dlatego zdaniem organów świadczenie pielęgnacyjne mu nie przysługuje.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne