Wyrok NSA z dnia 16 września 2015 r., sygn. II OSK 917/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Miron sędzia NSA Zdzisław Kostka (spr.) sędzia NSA Anna Łuczaj Protokolant asystent sędziego Michał Zawadzki po rozpoznaniu w dniu 16 września 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Rady Gminy T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 16 stycznia 2014 r. sygn. akt IV SA/Po 832/13 w sprawie ze skargi H. W. na uchwałę Rady Gminy T. z dnia [...] marca 2003 r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z 16 stycznia 2014 r., sygnatura akt IV SA/Po 832/13, rozpoznając skargę H. W. na uchwałę Rady Gminy T. z [...] marca 2003 r., nr [...], w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów działalności gospodarczej we wsi S., działki nr [...], [...], [...], [...] i część działki nr [...], stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały i zasądził od Gminy T. na rzecz skarżącej 300 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Z uzasadnienia wyroku Sądu pierwszej instancji wynika, że Sąd ten uwzględnił skargę z trzech powodów.
Po pierwsze, uznał, że zaskarżony plan miejscowy obejmuje obszar większy niż zostało to określone w uchwale Rady Gminy T. z [...] lutego 2002 r. o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W związku z tym wskazał, że w tej uchwale stwierdzono, iż obszar opracowania obejmuje teren o powierzchni około 3,6 ha, natomiast w zaskarżonej uchwale stwierdzono, że plan miejscowy obejmuje obszar o powierzchni 5 ha. Sąd pierwszej instancji stwierdził też, że uchwała z [...] lutego 2002 r., jak wynika z jej tytułu, miała dotyczyć działek nr [...], [...], [...], [...] i [...]. Natomiast na jej załączniku graficznym granice obszaru objętego przyszłym planem miejscowym zaznaczono grubą przerywaną linią biegnącą po działkach nr [...], [...] i [...] w taki sposób, że nie jest możliwe ustalenie, czy plan ten miał obejmować także te działki. Sąd pierwszej instancji zaznaczył ponadto, że nie została podjęta uchwała o zmianie uchwały z [...] lutego 2002 r. oraz że na taką zmianę nie powołano się w uzasadnieniu do zaskarżonej uchwały. W konsekwencji uznał, że w odniesieniu do części obszaru gminy objętej zaskarżonym planem miejscowym nie została podjęta uchwała o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego, co powoduje stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały z tego powodu, że nie została poprzedzona wymaganą uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego. Zdaniem Sądu pierwszej instancji tym samym został naruszony art. 18 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, co spowodowało na podstawie art. 27 ust. 1 tej ustawy stwierdzenie nieważności całej zaskarżonej uchwały.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty