02.09.2015

Wyrok NSA z dnia 2 września 2015 r., sygn. I OSK 3077/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska (spr.), Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek, Sędzia del. WSA Tamara Dziełakowska, Protokolant sekretarz sądowy Julia Chudzyńska, po rozpoznaniu w dniu 2 września 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy Radzyń Podlaski od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 sierpnia 2013 r. sygn. akt I SA/Wa 2191/12 w sprawie ze skargi Gminy Radzyń Podlaski na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia, że nieruchomość nie podpada pod działanie przepisów o przeprowadzeniu reformy rolnej 1) uchyla zaskarżony wyrok oraz decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] i poprzedzającą ją decyzję Wojewody Lubelskiego z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...], 2) zasądza od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rzecz Gminy Radzyń Podlaski kwotę 640 (sześćset czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 9 sierpnia 2013 r. oddalił skargę Gminy Radzyń Podlaski na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] sierpnia 2012 r. w przedmiocie stwierdzenia, że nieruchomość nie podpada pod działanie przepisów o przeprowadzeniu reformy rolnej.

W uzasadnieniu orzeczenia Sąd wskazał, że R. O. działając w imieniu własnym oraz G. J. i J. D. wystąpiła do Wojewody Lubelskiego o wydanie decyzji stwierdzającej, że nieruchomość położona w obrębie Ż., gmina R. oznaczona w ewidencji gruntów jako działka nr [...] o powierzchni 3,52 ha, stanowiąca część zespołu dworsko-parkowego, dawanego majątku Ż., jest wyłączona spod działania art. 2 ust. 1 lit. e/ dekretu PKWN z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz.U. Nr 10, poz. 51) - dalej "dekret o reformie rolnej".

Wojewoda Lubelski decyzją z dnia [...] listopada 2009 r., stwierdził, że ww. nieruchomość nie podpada pod działanie dekretu o reformie rolnej. W uzasadnieniu wydanego rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że majątek Ż. w dniu wejścia w życie przepisów o reformie rolnej stanowił własność S. O. Przejęcie tego majątku na cele reformy rolnej zostało potwierdzone wydanym przez Wojewódzki Urząd Ziemski w Lublinie zaświadczeniem z dnia 20 listopada 1946 r. Ustalono, że nieruchomość objęta wnioskiem stanowi część wydzielonej w czasie parcelacji majątku działki nr 48 o powierzchni 9 ha, określonej jako resztówka, i obecnie jest oznaczona w ewidencji gruntów jako działka nr [...] o pow. 3,52 ha. Z dokumentów parcelacyjnych wynika, że działka nr 48 została wyłączona z parcelacji i znajdowała się wówczas w posiadaniu szkoły powszechnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne