19.05.2015 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 19 maja 2015 r., sygn. II OSK 2444/13

 

Dnia 19 maja 2015 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Roman Hauser sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz /spr./ sędzia del. NSA Anna Żak Protokolant starszy sekretarz sądowy Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 19 maja 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 29 maja 2013 r. sygn. akt III SA/Łd 406/13 w sprawie ze skargi W. D. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Łodzi z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

II OSK 2444 / 13

UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 29 maja 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę W. D. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Łodzi z dnia [...] lutego 2013 r., utrzymującą w mocy decyzję organu I instancji z dnia [...] grudnia 2012 r. w przedmiocie choroby zawodowej.

Powyższy wyrok zapadł na tle następujących okoliczności faktycznych i prawnych sprawy.

W. D. w latach 1970-1980 zatrudniony był w Zakładach [...] w L. (zakład zlikwidowany) przy produkcji włókien celulozowych jako operator urządzeń dozujących i pakujących. Pracował w narażeniu na disiarczek węgla (CS2). W 1981 r. orzeczeniem komisji lekarskiej uznano jego czasowe inwalidztwo z powodu ogólnego stanu zdrowia. Jest pod stałą opieką Poradni Neurologicznej oraz Poradni Psychiatrycznej.

Na wniosek zainteresowanego Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi w 2011 r. skierował go na badania w celu rozpoznania choroby zawodowej wynikającej z pracy w narażenia na przewlekłe działanie disiarczku węgla (CS2). Orzeczeniem lekarskim z dnia 17 maja 2012 r. Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Łodzi stwierdził brak podstaw do rozpoznania u strony choroby zawodowej pod postacią przewlekłego zatrucia disiarczkiem węgla. Zdaniem Ośrodka, strona nie pracowała w narażeniu na CS2 przekraczającym normatywy higieniczne. Rozpoznane zmiany pod postacią zespołu psychoorganicznego z zaburzeniami w procesie pamięci i chwiejnością emocjonalną oraz niewielki stopień zaburzeń gospodarki lipidowej nie mogą być wystarczającą przesłanką do przyjęcia zawodowego charakteru zatrucia dwusiarczkiem węgla. Wobec wniosku o ponowne przeprowadzenie badania Instytut Medycyny Pracy w Łodzi wydał w dniu 25 lipca 2012 r. orzeczenie lekarskie, w którym orzeczono o braku podstaw do rozpoznania u strony choroby zawodowej i stwierdzono, że wykonane podczas hospitalizacji badania neurologiczne nie ujawniły u badanego cech toksycznej encefalopatii lub polineuropatii. Instytut przyjął, iż badany pracował w narażeniu na CS2. Badaniem psychiatrycznym i psychologicznym rozpoznano jednocześnie organiczną chwiejność emocjonalną.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne