Wyrok NSA z dnia 2 lipca 2015 r., sygn. II OSK 1547/15
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędziowie Sędzia NSA Marzenna Linska - Wawrzon (spr.) Sędzia del. NSA Jerzy Solarski Protokolant starszy asystent sędziego Justyna Żurawska po rozpoznaniu w dniu 2 lipca 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej L. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 5 marca 2015 r. sygn. akt II SA/Go 553/14 w sprawie ze skargi L. K. na decyzję Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia [...] maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki wiatrołapu oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wyrokiem z 5 marca 2015 r., sygn. akt II SA/Go 553/14, oddalił skargę L. K. na decyzję Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z [...] maja 2014 r. w przedmiocie nakazu rozbiórki wiatrołapu.
Wyrok wydany został w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
W dniu 6 marca 2007 r. do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowanego w Międzyrzeczu (dalej: PINB) wpłynęło pismo Gminy S. informujące o samowolnym zabudowaniu działki nr [...]/9, stanowiącej własność Gminy S.. W tym samym dniu do organu wpłynęło pismo J. A. - współwłaściciela budynku mieszkalnego jednorodzinnego przy ul. D. 3, posadowionego na działce nr [...]/5, w sprawie samowolnego dobudowania wiatrołapu.
W toku oględzin ww. budynku mieszkalnego, przeprowadzonych w dniu 5 kwietnia 2007 r. ustalono, że przy wejściu do lokalu nr 1 stanowiącego własność L. K., dobudowano wiatrołap. Według oświadczenia inwestorki, powyższe roboty przeprowadzono w latach 2003-2005, bez wymaganego pozwolenia na budowę.
Postanowieniem z 9 sierpnia 2007 r. PINB wstrzymał prowadzenie robót budowlanych oraz nałożył na inwestorkę obowiązek przedłożenia określonych dokumentów. Wobec niewywiązania się z nałożonego obowiązku, decyzją z 11 grudnia 2007 r. PINB orzekł nakazał rozbiórki wiatrołapu. Rozstrzygnięcie to zostało uchylone przez organ drugiej instancji decyzją z 27 czerwca 2008 r. W uzasadnieniu Lubuski WINB wskazał na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 20 grudnia 2007 r., sygn. akt P 37/6, w którym orzeczono o niezgodności przepisu art. 48 ust. 2 pkt 1 lit. b/ i art. 48 ust. 3 pkt 1 Prawa budowlanego z art. 2 i art. 32 Konstytucji RP, a w jego konsekwencji złagodzony został wymóg co do konieczności dysponowania przez inwestora ostateczną decyzją o warunkach zabudowy w postępowaniu legalizacyjnym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty