22.05.2015

Wyrok NSA z dnia 22 maja 2015 r., sygn. I OSK 2705/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędzia WSA del. Ewa Kwiecińska (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Joanna Ukalska po rozpoznaniu w dniu 22 maja 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 9 sierpnia 2013 r. sygn. akt IV SA/Wr 209/13 w sprawie ze skargi T. O. na decyzję [...] Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia kwoty dodatku służbowego 1. oddala skargę kasacyjną 2. zasądza od T. O. na rzecz [...] Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 9 sierpnia 2013 r. w sprawie sygn. akt IV SA/Wr 209/13, oddalił skargę T. O. na decyzję [...] Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia kwoty dodatku służbowego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy:

Decyzją z dnia [...] grudnia 2012 r. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w [...] ustalił T. O. nową wysokość dodatku służbowego, zmniejszając ją z kwoty 400 złotych na kwotę 100 złotych. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, iż podstawą do określenia nowej wysokości dodatku służbowego był brak uprawnień skarżącego w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy i nieuzyskanie tytułu ratownika, jak również okoliczność niezaliczenia przez niego testów sprawności fizycznej. W ocenie Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w [...] powyższe okoliczności stanowiły przejaw naruszenia zasad etyki zawodowej.

Odwołanie od decyzji złożył T. O. Zakwestionował, że utracił uprawnienia medyczne. Ponadto uznał za bezpodstawny argument niezaliczenia testów sprawności fizycznej, wskazując, że skrócono mu zakreślony w akcie prawnym termin do ich zaliczenia. W ocenie skarżącego działania organu I instancji miały na celu uniemożliwienie mu awansowania na wyższe stanowisko.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne