10.03.2015

Wyrok NSA z dnia 10 marca 2015 r., sygn. II OSK 2381/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łuczaj Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) Sędzia del. WSA Wanda Zielińska-Baran Protokolant starszy inspektor sądowy Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 10 marca 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. S.A. z siedzibą w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 23 maja 2014 r. sygn. akt II SAB/Rz 11/14 w sprawie ze skargi A. S.A. [...] na bezczynność Starosty Leżajskiego w przedmiocie uzgodnienia przebiegu przyłącza energetycznego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 23 maja 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę A. S.A. Oddział w R. (dalej jako "Spółka") na bezczynność Starosty Leżajskiego w przedmiocie uzgodnienia przebiegu przyłącza energetycznego.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że pismem z 12 listopada 2013 r. Spółka zwróciła się do Starosty Leżajskiego o "uzgodnienie planu sytuacyjnego: przebiegu przyłącza energetycznego do zasilenia budynku mieszkalnego zgodnie z art. 29a Prawa budowlanego, w zakresie lokalizacji [...]".

W odpowiedzi pismem z 18 listopada 2013 r. Starosta Leżajski wezwał Spółkę do uzupełnienia braków formalnych wniosku przez przedłożenie projektu przyłącza sporządzonego na aktualnej mapie. Organ wyjaśnił, że zgodnie z § 9 pkt 4 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 2 kwietnia 2001 r. w sprawie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz zespołów uzgadniania dokumentacji projektowej (Dz.U. Nr 38, poz. 455 - dalej jako "rozporządzenie"), projekt sporządza się na aktualnej mapie, wykonanej według zasad określonych w rozdziale 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie (Dz.U. Nr 25, poz. 133), zawierającej dodatkowo przebieg projektowanych sieci uzbrojenia terenu uzgodnionych dotychczas przez starostę oraz położenie znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych. Mapy te wykonują podmioty prowadzące działalność gospodarczą, a także inne jednostki organizacyjne utworzone zgodnie z przepisami prawa, jeżeli przedmiot ich działania obejmuje prowadzenie tych prac - art. 11 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r. Nr 193, poz. 1287 ze zm. - dalej jako "Prawo geodezyjne"). Organ podkreślił, że obowiązek uzgadniania z właściwym starostą projektowanych sieci uzbrojenia terenu nie wynika z ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn. Dz.U. z 2013 r. poz. 1409 - dalej jako "ustawa - Prawo budowlane"), ale z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne i związany jest z prowadzeniem przez starostów geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (art. 7d tej ustawy).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne