12.02.2015

Wyrok NSA z dnia 12 lutego 2015 r., sygn. I OSK 1271/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie : Przewodniczący: Sędzia NSA Monika Nowicka Sędziowie: Sędzia NSA Barbara Adamiak (spr.) Sędzia WSA del. Marian Wolanin Protokolant starszy sekretarz sądowy Karolina Kubik po rozpoznaniu w dniu 12 lutego 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy Łazy od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 stycznia 2013 r. sygn. akt I SA/Wa 1360/12 w sprawie ze skargi Gminy Łazy na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 17 stycznia 2013 r., sygn. akt I SA/Wa 1360/12, po rozpoznaniu sprawy ze skargi Gminy Łazy na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z [...] maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji oddalił skargę.

Wyrok zapadł w następującym stanie sprawy.

Były właściciel przejętej nieruchomości M. K. wystąpił do organu o stwierdzenie nieważności decyzji Naczelnika Miasta i Gminy w Łazach z [...] października 1977 r., mocą której przejęte zostało na własność Państwa gospodarstwo rolne, położone w [...], składające się z działek ew. nr [...] o łącznej powierzchni 0,5695 ha.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi decyzją z [...] lutego 2012 r. nr [...] stwierdził nieważność ww. decyzji, jako wydanej z rażącym naruszeniem prawa, tj. przepisów ustawy z 29 maja 1974 r. o przekazywaniu gospodarstw rolnych na własność Państwa za rentę i spłaty pieniężne (Dz. U. Nr 21, poz. 118).

Z rozstrzygnięciem tym nie zgodziła się Gmina Łazy i złożyła wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi decyzją z [...] maja 2012 r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję z [...] lutego 2012 r.

W uzasadnieniu organ wskazał, że podstawę prawną decyzji Naczelnika Miasta i Gminy w Łazach z [...] października 1977 r. stanowił art. 28 ustawy o przekazywaniu gospodarstw rolnych na własność Państwa za rentę i spłaty pieniężne. W myśl art. 28 ust. 1 powołanej ustawy, jeżeli właściciel gospodarstwa rolnego nie spełniał warunków do uzyskania renty na podstawie ustawy, nieruchomości wchodzące w skład gospodarstwa rolnego mogły być na jego wniosek przejęte odpłatnie przez Państwo. Postępowanie o przejęcie danej nieruchomości było zatem postępowaniem wszczynanym na wniosek zainteresowanego rolnika. Bez takiego wniosku postępowanie nie mogło się toczyć, a przejęcie gospodarstwa dojść do skutku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne