20.08.2015 Podatki

Wyrok NSA z dnia 20 sierpnia 2015 r., sygn. I GSK 508/14

Podatek akcyzowy

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędzia del. WSA Inga Gołowska (spr.) Protokolant asystent sędziego Patrycja Kozłowska po rozpoznaniu w dniu 20 sierpnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 3 grudnia 2013 r., sygn. akt I SA/Bd 770/13 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] lipca 2013 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od M. K. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w T. kwotę 1000 (tysiąc) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 3 grudnia 2013r. sygn. akt: I SA/Bd 770/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę M. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z [...] lipca 2013r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego.

Referując stan sprawy, Sąd I instancji podał, że decyzją z [...] kwietnia 2013r. Naczelnik Urzędu Celnego w B. określił Firmie W. M. K. zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu dokonanego w dniu 3 sierpnia 2009r. nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki Chrysler Grand Cherokee rok produkcji 2006 w wysokości 12.431,00 zł.

Rozpoznając sprawę w postępowaniu odwoławczym Dyrektor Izby Celnej w T. zaskarżoną decyzją utrzymał w mocy decyzję rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji. W motywach rozstrzygnięcia organ podał, że w celu ustalenia, czy przedmiotowy pojazd jest samochodem osobowym czy ciężarowym Naczelnik Urzędu Celnego w B. poddał analizie i ocenie, między innymi informacje zawarte w protokole oględzin pojazdu z 28 sierpnia 2012r. oraz protokole przesłuchania świadka A. Ć. (obecnego użytkownika pojazdu). W wyniku przeprowadzonych oględzin ustalono, że przedmiotowy pojazd jest w całości przeszklony, pięciodrzwiowy, posiada tylne drzwi otwierane do góry i czworo bocznych drzwi otwieranych wahadłowo. W pojeździe stwierdzono 5 miejsc siedzących usytuowanych w dwóch rzędach (dwa przednie fotele oraz kanapa drugiego rzędu) obitych tapicerką skórzaną jednolitego koloru z zagłówkami i pasami bezpieczeństwa. Ponadto, w wyniku oględzin ustalono, że samochód posiada wyposażenie charakterystyczne dla samochodów osobowych, w postaci m. in. oświetlenia w podsufitce (nad pulpitem i 2 punkty nad drugim rzędem siedzeń), 2 poduszek powietrznych, 4 kurtyn powietrznych, głośników w drzwiach (4 szt.), uchwytów dla pasażerów nad drugim rzędem siedzeń, schowków (między przednimi fotelami 1 szt., w drugim rzędzie siedzeń 1 szt. oraz boczne w drzwiach z przodu i z tyłu 4 szt.), klimatyzacji, wykładziny podłogowej z dywanikami. Z zeznań A. Ć., wynika, że w pojeździe nie dokonywano żadnych zmian konstrukcyjnych. Organ podkreślił, że z zagranicznego dowodu rejestracyjnego wynika, że sporny pojazd został zarejestrowany w dniu 29 lipca 2009r. na terenie Niemiec na nazwisko M. K., jako samochód ciężarowy ze skrzynią zamkniętą z czterema miejscami do siedzenia. W dowodzie tym zawarto również adnotację o zmianie na samochód ciężarowy wg przedłożonej opinii. W zaświadczeniu o przeprowadzonym badaniu technicznym oraz dokumencie identyfikacyjnym

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne