15.09.2015 Podatki

Wyrok NSA z dnia 15 września 2015 r., sygn. I GSK 1707/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Hanna Kamińska Protokolant Magdalena Sagan po rozpoznaniu w dniu 15 września 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej D. P. N. "C." Spółki z o.o. w Cz. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 10 lipca 2013 r. sygn. akt I SA/Gd 92/13 w sprawie ze skargi D. P. N. "C." Spółki z o.o. w Cz. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od D. P. N. "C." Spółki z o.o. w Cz. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w G. 5400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 lipca 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. oddalił skargę D. P. N. C. spółki z o.o. w Cz. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] listopada 2012 r. w przedmiocie podatku akcyzowego.

Stan sprawy przyjęty przez Sąd I instancji przedstawiał się następująco:

Decyzją z dnia [...] marca 2009 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w G. określił skarżącej spółce zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za poszczególne miesiące 2006 roku w związku ze stwierdzonymi w toku przeprowadzonej kontroli nieprawidłowościami odnośnie 1.508 oświadczeń dokumentujących sprzedaż oleju na cele opałowe. Nieprawidłowości te dotyczyły poświadczenia (potwierdzenia) sprzedaży w 2006 r. 2.245.968 litrów oleju, które nie były kompletne lub wystawione przez osoby nie istniejące.

Dyrektor Izby Celnej w G. decyzją z dnia [...] czerwca 2009 r. utrzymał w mocy powyższe rozstrzygnięcie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z dnia 10 grudnia 2009 r., sygn. akt I SA/Gd 552/09 uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] czerwca 2009 r., stwierdzając, że wydana ona została z naruszeniem przepisów postępowania polegającym na braku kompletności akt sprawy. Brak było bowiem oryginałów dowodów źródłowych - oświadczeń nabywców o zamiarze przeznaczenia oleju opałowego na cele opałowe. Zdaniem Sądu organ odwoławczy opierając się wyłącznie o ustalenia poczynione przez organ I instancji nie ustalił samodzielnie stanu faktycznego sprawy jak również nie zweryfikował czy dokonane zestawienia i opisy były prawidłowe. Przywołując przepisy ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm., dalej: u.p.a.) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 87, poz. 825 ze zm., dalej: rozporządzenie z 2004 r.), Sąd wskazał, że przeznaczenie zbywanego oleju na cele opałowe lub nieopałowe było okolicznością wpływającą na zastosowanie odmiennych reguł opodatkowania. Sprzedaż oleju na cele opałowe dawała możliwość skorzystania z obniżonego opodatkowania zaś sprzedaż oleju na cele inne niż opałowe powodowała opodatkowaniem sprzedaży według stawek wyższych. Wobec tego Sąd nie podzielił stanowiska skarżącej, co do dokonanej wykładni przepisów ustawy o podatku akcyzowym, że braki w oświadczeniach nabywców nie uzasadniały zastosowania wyższej stawki podatku akcyzowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne